Derbi začelja pripao Rijeci

Objavljeno: Utorak, 28 Siječanj 2014 10:03 Autor:
Rijeka je u Splitu stigla do svoje prve ovosezonske pobjede. Susret dvije posljednje plasirane ekipe prve skupine prvog odbojkaškog razreda za žene nije donio previše zanimljivosti. Očekivano izjednačena borba je nakon četiri seta pripala na stranu aktualnog, nažalost posrnulog prvaka Hrvatske.

U posljednjem kolu prvenstvenog dijela natjecanja prije razigravanja po skupinama, domaći trener Mijo Vuković nije mogao računati na usluge tehničarke Milene Aljinović koja je odsutna zbog fakultetskih obveza. S druge strane izabranice Krešimira Jurića kojima nitko nije davao previše nade za uspjehom u Split su stigle kompletne.

Rijeka je povela sa 8:3, no Split se vratio na 7:9 i naveo riječku ekipu na pozivanje prvog time outa. Do prvog izjednačenja domaćine dovodi Maretić nakon napada iz druge linije pa je rezultat 10:10.  Ponovno je povela Rijeka, no Split će opet izjednačiti za 14:14, a nakon toga i povesti sa dva poena prednosti, 16:14 za domaćina. Glavinić pravi razliku od plus tri, no Pešut vraća gošće na minus dva razlike. Dosuđeno je bilo podosta pogrešaka pri odigravanju loptom tako da prevelike igre nije ni bilo. Maretić griješi drugi put za redom na servisu, a pri 18:16 za Split dolazi i do prve izmjene u sastavu domaćih. Umjesto Maretić u igru ulazi Zekanović koja će pokušati pojačati obranu domaćih. Šćulac potom izjednačava rezultat na 18:18 što je znak da Vuković pozove prvi time out. Prkačin ne prolazi za 18:19 u korist Rijeke, a Šćulac ponovno poentira za 18:20 te još jedan preokret. Igra Rijeke temeljila se uglavnom na Pešut i Šćulac koje su dobivale lopte ma gdje god na terenu da se nalazile. Njih dvije pokazale su se ujedno nerješivim zagonetkama za splitsku ekipu. U nastavku prve dionice Rijeka griješi na servisu, a Glavinić na smeču šalje loptu u aut. Puno grešaka, previše. Rezultat je i dalje u korist gostiju 20:22. Blok nad Pejković za 20:23 Rijeke označava zadnji vlak za splićanke koje pokušava probuditi Vuković novim time outom. Maretić se vraća u igru na 21:23, a Glavinić dovodi Split na samo poen zaostatka. Rijeka je reagirala time outom nakon kojeg osvaja prvu set loptu koju je na koncu i iskoristila tako što je upisala posljednji poen blokom nad Maretić.

Drugi set započinje identično kao i prvi, Rijeka ponovno ima pet poena prednosti na prvom tehničkom time outu, 3:8. Imala je Rijeka i 3:10, pokazalo se kasnije i najveće vodstvo na susretu te dobar temelj za osvajanje drugoga seta. As servis Maretić, blok Prkačin, izgledalo je kao da će se Split vratiti, no Rijeka odlazi na 7:13. Prkačin i Glavinović zaslužne su za smanjenje zaostatka za vodećima na 9:13. Split ubrzo sustiže Rijeku te dolazi na zaostatak od minus jedan, no gošće ipak uzimaju drugi tehnički time out u svoju korist rezultatom 13:16. Glavinović dobrim servisima ponovno dovodi Split na poen zaostatka, ali Šćulac drži minimalno vodstvo Rijeke. Glavinić neposredno nakon poentira za izjednačenje od 17:17. Rijeka je prokockala svoju prednost što se ubrzo pokazalo ključnim za osvajanje drugoga seta. Igra se s izmjenama poen za poen sve do 21:21 kada Šćulac griješi. Maretić dolazi na servis te servira do kraja seta budući da gošće nisu imale prijem dostatan za razigravanje poena, kao ni efektivan napad u tim trenutcima. Izjednačenje i rezultat po setovima glasi 1:1.

Glavinović ponovno dobro servira za 3:1 početno vodstvo Splita u trećem setu, no Rijeka uzvraća. Rijeci je pripao i prvi tehnički time out sa 6:8, a Maretić odmah nakon povratka s odmora izjednačava na 8:8. Gošće su bile prisiljene pozvati time out na 11:7 u korist domaćina. Poučene raspletom iz prethodnog seta, riječanke nisu ništa željele prepustiti slučaju pa nisu ni dozvolile da se Split odvoji s većom razlikom. Urodilo je to plodom pa se Rijeka vratila na 11:11. Svjedoci smo izjednačene igre pa od 11:11 do 18:18 gledamo borbu poen za poenom.

Rijeka je tada napravila iskorak te otišla na 18:20, a Split je pozvao time out. Gostujuće odbojkašice otišle su tada i na 18:22, a Zovko je u redovima domaćih zamijenila Dimlić, koja zaista impresivno, do tada nije upisala ni jedan poen od sigurno dvoznamenkastog broja pokušaja. Splićanke su iskoristile i drugi time out na 18:23. Odmah potom umjesto Pejković ulazi Zekanović nad kojom riječanke prave poen as servisom, a potom osvajaju i drugi set u svoju korist, 18:25.

U četvrtom setu povela je Rijeka, ali Pejković dobro servira za 4:2 pa je Split tako imao prednost pri prvom tehničkom time outu od 8:5. Rijeka se budi, a dvojac Pešut i Šćulac umanjuje zaostatak za domaćinima. Pešut je pogriješila na servisu za 10:8 vodstvo Splita, no riječanke nisu morale previše brinuti budući da su im splićanke same poklanjale poene. Od 10:10 igra se izjednačeno do 13:13. Dimlić se vratila u igru te nedugo zatim postigla svoj prvi poen, a Rijeka je osvojila i drugi tehnički odmor s rezultatom od 14:16. Mijenjao je Vuković svoje srednje blokere, Mamić je zamijenila Glavinić koja nije bilo toliko efikasna kao inače. Rijeka održava dva poena prednosti do novog izjednačenja i napete završnice. Bilo je 19:19 pa 20:20, ali na pitanje hoće li utakmicu presuditi peti set dobili smo odgovor ubrzo. Prvo je pogriješila Maretić u obrani, da bi neposredno nakon Pešut poentirala tri puta za redom te tako omogućila svojoj suigračici Šćulac da postavi konačan rezultat od 21:25.

Nakon završetka susreta i zaista posebnog trenutka za riječke odbojkašice, jedna od najzaslužnijih za pobjedu u Splitu, Tea Pešut, dala je svoj osvrt na susret: Iako je riječ o samo jednoj pobjedi, nama ona jako puno znači. Mislim da smo dotakle dno katastrofalnom igrom protiv Mladosti, te smo uoči Splita ble složne da se nešto slično tome ne smije ponoviti. Jako sam sretna zbog suigračica trenera. Dobar pristup, požrtvovnost i međusobna podrška donijele su nam prvu pobjedu.

Na pitanje zašto je toliko dugo trebalo čekati na pobjedu odgovorila je: „Poznati su dosadašnji rezultati Rijeke koja je praktički do jučer dominirala hrvatskom odbojkom. Međutim, prošlogodišnja momčad koja je osvojila dvostruku krunu i u Interligi igrala značajnu ulogu je drastično pomlađena. Iz tog je razloga, nažalost, ovo realna slika stvari. Očekivala sam iznimno tešku sezonu, no svejedno je jako teško proživljavati poraze iz kola u kolo, pogotovo nakon prošlogodišnjih rezultata.“

Osvrnula se i na stanje u ekipi: „Jako smo sretne i veselimo se nadolazećim treninzima i utakmicama. U ovoj teškoj sezoni ovo je sigurno jedan dobar poticaj za nastavak sezone.“

O nastavku natjecanja i daljnjim željama i ambicijama Tea kaže: „Očekujem da ćemo u nastavku sezone igrati sa više samopouzdanja i slobode te samim time biti puno konkurentnije. Jako je bitno da nastavimo napredovati timski i individualno, a to će jedino biti moguće uz disciplinirani rad i međusobnu toleranciju i podršku. Sigurna sam da će biti puno više sretnih trenutaka ukoliko to ispoštujemo.“

Za kraj je nadodala: „Htjela bi još dodati da mi je jako drago što smo narađeni za rad i trud u vidu ove pobjede, te bi htjela čestitati treneru i suigračicama. Veselim se zajedničkom nastavku sezone i novim izazovima.“

Bio je to protivnik po mjeri za obje strane. Imala je i jedna i druga strana mnoštvo prilika, ne može se reći da nije. Bolji, odnosno snalažljiviji je iskoristio ponuđeno te pokupio pun plijen. Splićanke su zaigrale u novim dresovima, no do nove, druge prvenstvene pobjede, nisu uspjele doći. Da su kojim slučajem splićanke slavile jednakim omjerom kao Rijeka, pripisale bi sebi nova tri boda koje bi prenijele u daljnje razigravanje po skupinama. Ovako je situacija donekle i jasna. Split i Rijeka su prenijeli po tri boda u drugi dio natjecanja, a Kaštela DC i Azena iz Velike Gorice imaju po petnaest bodova. Čini se kao nemoguća misija za splićanke i riječanke da dostignu dvije vodeće ekipe u njihovoj skupini. Premda matematički još ništa nije gotovo, teoretski je izgledno kako će u donji dom ženske odbojke iduće sezone otići upravo Split i Rijeka.

Već predstojećeg vikenda kreće razigravanje po novim skupinama. Split i Rijeka svoje prve utakmice odigravaju u gostima. Splićanke će tako u susjedna Kaštela koja su u oba dosadašnja susreta bila bolji protivnik, a riječanke će u goste Azeni. Spomenimo i već poznato, informaciju kako će od četiri kluba nakon dvokružnog sustava natjecanja, prva dva zauzeti pozicije u doigravanju za prvaka Hrvatske, a ona posljednja dva će novu sezonu dočekati u drugoj skupini natjecanja.

ŽOK SPLIT 1700 – HAOK Rijeka 1:3 (22:25, 25:20, 18:25, 21:25)

Split 1700: Klarić (L), Zovko, Pejković, Glavinović, Mamić, Zekanović, Maretić, Glavinić, Dimlić, Prkačin (C), Balajić
Trener: Mijo Vuković

HAOK Rijeka:Curać, Popić, Boban, Milosavljević, Cvijić, Francetić, Pešut, Ščulac, Mioč, Juroš

Trener: Krešimir Jurić