Drama u kaštelima za povijesno finale!

Objavljeno: Petak, 21 Ožujak 2014 09:27 Autor:
Drama u kaštelima za povijesno finale! Foto: OK Marina Kaštela

Dva i pol sata odvijala se drama u Kaštelima. Barem približno rečeno se može opisati odlučujući polufinalni susret koji je iznjedrio drugog finalista, ekipu Marine Kaštela, kojoj je ovo ujedno prvo izboreno finale u četrnaestogodišnjoj povijesti kluba.

Furioznim početkom domaće odbojkašice dale su mnogobrojnoj publici naslutiti kako će ovo biti još jedna uzbudljiva utakmica, no da će se dovesti u situaciju da umalo prokockaju prednost od dva seta vodstva, uistinu nitko nije očekivao, a najmanje kada su domaće na svom kontu imale 2 osvojena seta i prednost od 9:1 u trećem setu, no krenimo redom…

Početno vodstvo od 5:0 malo tko je mogao predvidjeti, a doslovno svatko poželjeti. Početan servis izveo je Poreč, no nakon što je Anamarija Miljak načela gostujuće polje na scenu je stupila Višnja Jurić koja je sjajnim servisima odgurala porečanke daleko od mreže. Slaba točka bila je Lena Burilo nad kojom je Jurić napravila nekoliko uzastopnih as servisa. Morao je Miodrag Stojaković reagirati time outom prije no što bude prekasno. Nakon povratka na teren Laura Miloš je bila vođa u postupku podizanja razine igre gostujućih igračica, no njezina suigračica iz reprezentacije, ovoga puta s druge strane mreže, Anamarija Miljak na kratko je zaustavila nalet gostiju. Međutim, ubrzo su se porečanke vratile u igru te došle na samo poen zaostatka, 13:12. Navedeni rezultat značio je potrebu za prvim time outom domaćih budući da je prijem oslabio. Miljak i Jozić zaustavljaju Novosel za plus tri na drugom tehničkom odmoru, a Poreč koristi i svoj drugi time out pri 19:14 za domaćine. Gostujuća tehničarka Jakšetić najčešće je upošljavala Miloš u zonama četiri i šest, no bez prevelikog uspjeha. Ni Rupčić i Sučić koje su ušle s klupe nisu donijele ozbiljnije promjene u igri gostiju. Marijeta Runjić jedina je od domaćih koja je ulazila s klupe, a na koncu je postavila i konačan rezultat as servisom nakon što je Anđela Šiško još jednom zaustavila nemoćnu Miloš.

Ponovno su bolje set otvorile domaće igračice, a Stojaković je već morao krenuti s izmjenama. Umjesto Novosel ušla je Sanja Čizmić te je odmah upisala svoj prvi poen. Elena Vukić je poentirala za vodstvo domaćih na prvom tehničkom odmoru, a scena koju smo najčešće viđali nakon sudčeva zvižduka bilo je slavlje igračica u žutim dresovima. Ta se slika nije bitno mijenjala sve do kraja drugoga seta. Poreč je nastojao sa dva time outa u dva odigrana poena zastaviti Vukić koja je sjajno servirala, no bezuspješno, domaće vode 12:5. U dvorani prevladava zaista sjajna atmosfera, a domaće cure postepeno uvećavaju vodstvo. Osvojile su tako gošće samo četiri poena od prethodnog tehničkog odmora, 16:8. Burilo i dalje ne pronalazi rješenje za domaći blok. Miloš je bila uspješnija tek za poneke lopte. Apsolutna dominacija domaćih odbojkašica. Kamo sreće da je Anđelu Šiško išao skok servis kao u prethodnim utakmicama, vjerojatno bi razlika bila i veća. Na semaforu stoji ogromnih 18:9 za domaćina, a Ćosić ulazi i postiže dva as servisa pa je Krunić pozvao time out premda je prednost i dalje bila velika, 21:14. Još jednom će kao u prvom setu Runjić postići poen as servisom, a kapetanica Jurić zaključiti i drugi set u korist cura u žutom.

Treći set započeo je jednako fantastično kao i prvi set, naravno, po domaće odbojkašice. Vodstvo od 6:0 dodatno je podiglo atmosferu u dvorani i činilo se kako će domaće s jednakom lakoćom osvojiti i treći set. Miloš bi se ukazala u serijama domaćih pa bi povremeno poentirala za gošće i ulila tako još pokoju kap nade za gošće. Nitko nije ni slutio što će se dogoditi, a zapravo ni vjerovao da se nešto takvo može dogoditi, ali to je sport i u sportu je sve moguće.

Narasla je prednost domaćih na 9:1 da bi potom gošće napravile seriju od pet uzastopnih poena što je bio znak za time out domaćina. Žužić je donijela i sedmi poen svojoj ekipi, a Čizmić zaostatak svela na minimum. Napetost je kulminirala kada je Poreč izjednačio na 13:13, što je ujedno bilo i prvo izjednačenje u susretu nakon kojega imamo priliku gledati pravu triler završnicu. Igra se od gostujućeg trinaestog poena odvijala potpuno ravnopravno gdje su domaće na trenutke uspijevale priskrbiti najviše dva poena prednosti. Najveću prednost imale su domaće pri 23:20 kada je cijela dvorana ustala na noge i velikim pljeskom ohrabrivala svoje ljubimice. Dva poena dijelila su kaštelanke od povijesnog uspjeha, ali porečanke još rekle svoju posljednju riječ u susretu. Došle su na poen zaostatka, a nedugo zatim realizirale i set loptu među dodatnim poenima. Poreč se vratio u igru iz ničega, iz bunara, nevjerojatnih 28:26.

Prerano su mnogi otpisali Poreč koji je još jednom pokazao svu svoju moć i snagu kao kolektiv. Nošene samopouzdanjem iz prethodnog seta, gostujuće odbojkašice u istom su ritmu nastavile i u četvrtom setu. Hrabrosti nije nedostajalo pa su cijelo vrijeme održavale nekoliko poena prednosti. I kao da nije bilo dovoljno uzbuđenja, novi val istih je pristigao. Poreč je vodio cijelo vrijeme, da bi domaće izjednačile tek pred kraj dionice, na 21:21. Imale su domaće ponovno priliku završiti susret, iskoristiti ponuđene tri meč lopte, ali to nisu uspjele učiniti već su promašile nekoliko servisa koji su ih ipak skupo stajali. Poreč je uzeo i četvrti set sa 30:28, a prava drama tek se trebala odviti.

Otvaranje iz snova za Poreč, vodstvo od 5:0 dalo je novu dozu samopouzdanja igračicama u crnim dresovima, no to je praktički bilo sve što smo vidjeli od Poreča kojega nakon nekoliko trenutaka na terenu jednostavnije nije bilo. Lena Burilo i Laura Miloš su zaustavljene, a Žužić je bila ta koja je svoje držala u igri još neko vrijeme. Još svega tri poena osvojile su gošće do kraja seta, a u međuvremenu je krenuo uragan domaćih na opće oduševljenje publike. I staro i mlado iz petnih žila navijalo je za svoje odbojkašice koje su nakon četrnaest setova u sedam dana, ostvarile najveći uspjeh kluba u njegovih 14 godina postojanja.

Već u subotu na rasporedu je prva utakmica finala doigravanja gdje se igra do tri pobjede. Prva utakmica igra se u zagrebačkom Domu odbojke Bojan Stranić. Tamo ih čeka HAOK Mladost koja je u doigravanju po skupinama osvojila prvo mjesto, a u četvrtfinalu nadigrala Rovinj, odnosno Vibrobeton u polufinalu. Potpuno rasterećene mogu na put krenuti igračice Marine Kaštela. Izborile su svoje prvo finale što je već njihov najbolji doseg. No, ne treba naglašavati kako na tome ne namjeravaju stati. Hladne glave i pune optimizma, recept je koji bi kaštelanke mogle iskoristiti u najmanje tri predstojeća susreta sa zagrebčankama. U dosadašnja četiri ogleda Mladost je uspješnija bila tri puta, a samo jednom su morale potpisati kapitulaciju i to baš u Kaštelima. Jedno je sigurno, očekuje nas zaista uzbudljivo finale gdje će Miljak i društvo odmjeriti snage s Mladosti koju predvodi japanska ekspedicija. Za kraj, Dom odbojke Bojan Stranić, subota 22. ožujka, 19:30,finale doigravanja!

OK MARINA KAŠTELA – OK POREČ 3:2 (25:17,25:16,26:28,28:30,15:8)