Hrvati otvorili Europsku ligu pobjedom nad Bjelorusima

Objavljeno: Ponedjeljak, 13 Srpanj 2015 08:59 Autor:
Prvu pobjedu upisali su hrvatski reprezentativci u Europskoj ligi. Već u svom prvom nastupu nadigrali su vrlo neugodnu ekipu Bjelorusije 3:1 (25:23, 19:25, 25:18, 25:19).

Mentalna snaga igrača došla je do izražaja nakon izgubljenog drugog seta i najavila vrlo zanimljivo izdanje izabranika Igora Šimunčića u ovogodišnjem izdanju ovog natjecanja. Spoj iskustva i uvođenje nekih mlađih igrača, pokazalo se vrlo dobrom odlukom i razveselio ljubitelje odbojke u rovinjskoj Gimnaziji.
Izbornik Igor Šimunčić utakmicu protiv Bjelorusije započeo je s Tsimafejem Zhukouskim, Danijelom Galićem, Ivanom Raičem, Ivanom Ćosićem, Tonijem Kovačevićem, Ivanom Mihaljem te Svenom Šarčevićem kao liberom. S druge strane, u ekipi bjeloruskog izbornika Victora Sidelnikova najviše je problema hrvatskoj vrsti stvarao Antanovich koji dovodi gostujuću momčad u vodstvo (13:16). Kod 15:18 Šimunčić zove time-out. Ispostavilo se, vrlo potreban jer Bjelorusi vrlo brzo gube stečeno vodstvo, pa malo vremena za savjetovanje s igračima traži i Sidelnikov. Kod 20:20 Leo Andrić ulazi na servis umjesto Ivana Mihalja. I servira as. Odličnim drugim servisom omogućava Zhukouskom zakucavanje za 22:20, pa Sidelnikov zove drugi time out. Bjeloruska ekipa uspjeva izjednačiti na 22:22. Kod rezultata 23:23 Galić iz kontranapada vraća vodstvo hrvatskoj strani. As servisom kapetan Zhukouski zaključava set - 25:23.

Drugi set započeo je dobrim prijemom servisa s hrvatske strane, no bjeloruski napadači pronašli su greške u obrani i poveli sa +5. Dekoncentracija kockaste ekipe povečava prednost Bjelorusa i na time out odlazi se sa 7:16. Odličnim servisima Lea Andrić, koji u protivničko polje šalje i jedan neobranjivi,  bude se hrvatski redovi. Izvrsnim servisom Ivana Raiča razlika se smanjuje na -4 (15:19), a u igru umjesto Kovačevića ulazi Filip Šestan. Prvi puta u igru ulazi i Mario Močić (umjesto Mihalja), no sve to nije bilo dovoljno za osvajanje drugog seta (19:25).

Ponovno je hrvatka strana konsolidirala redove te sigurnije ušla u treći set koji se do 10:10 igrao poen za poen. Ivan Ćosić mudro vara bjeloruski blok za 11:10. Hrvatski blok Mihalj, Kovačević spreman je za protivnički napad što uz Raičev prolaz donosi prvu prednost od +3.
Kod 17:13, bjeloruska strana odlučuje pozvati time-out, no i nakon njega je evidentno da su optimizam i koncentracija s hrvatske strane mreže. Požrtvovnost, blok, prijem sve se poklopilo te je izabrana vrsta Igora Šimunčića mirno treći set privela kraju (25:18).

Koncentraciju je hrvatska ekipa još malo pojačala u četvrtom setu u koji je krenula s prednošću od +4 koju drži do tehničkog time outa. U pravo vrijeme blok Kovačević- Mihalj povećava vodstvo na + 5 (10:5). Odlično je stručni stožer snimio slabe točke Bjelorusa, a igrači ih pretvorili u prednost. Kombinacija Zhukouski – Ćosić prolazi bez problema, Toni Kovačević precizan je na prijemu, Mihalj na mreži, a iskustvo Ivana Raiča i Danijela Galića od velike vrijednosti te +4 stalno stoji na strani domaće ekipe (16:12). As servisom Filip Šestan (ušao umjesto Kovačevića) dodatno zbunjuje drugu stranu. Kod 22:18, Zhukouski šalje još dva neobranjiva servisa Bjelorusima,  te diže publiku na noge. Napad za set i meč, djelo je Ivana Ćosića (25:19).
- U drugom setu se dogodilo ono što će se dogoditi sutra i još nekoliko puta. Malo nam nedostaje stalnosti, prijateljskih utakmica. Mentalna prirpema trenira se isto kao i fizička - objasnio je Šimunčić i dodao:
- Prvi set smo kaskali, stigli rezultat i potrošili puno energije. Pad koncentracije od nekoliko minuta i sve se okrene. Treći i četvrti set smo držali utakmicu pod kontrolom i rezultat je pobjeda.

Novi sraz ovih dviju momčadi na rasporedu je sutra (nedjelja) u 20:30 na istom mjestu - SD Gimnasium u Rovinju.