Hrvatska ostala bez velikog preokreta, Dominkanke bolje u pet setova

Objavljeno: Četvrtak, 25 Rujan 2014 19:58 Autor:
Hrvatska ostala bez velikog preokreta, Dominkanke bolje u pet setova Foto: EPA
Hrvatska odbojkaška reprezentacija upisala je nakon Italije i drugi poraz na Svjetskom prvenstvu. U susretu trećeg kola u velikoj drami u pet setova bolja je od Hrvatske bila Dominikanska Republika.

Iako su ih nedavno u pripremnoj utakmici svladale s uvjerljivih 3:0, u onoj važnijoj utakmici, utakmici za bodove Hrvatska je na kraju svega upisala jedan. Dobrim je dijelom utakmice Hrvatska djelovala loše na terenu što je rezultiralo i gubitkom prva dva seta, no Hrvatice su kasnije puno bolje zaigrale te su stigle nadomak velikog preokreta, imale i meč loptu no u lutriji petog seta uspješnija je bila Dominikanska Republika koja je iskoristila svoju šestu.

Hrvatski izbornik Angelo Vercesi napravio je nekoliko izmjena te je od početka zaigrao bez klasičnog libera, a utakmicu su započele Fabris, Brčić i Miloš.

Prva dionica bila je preslika nekoliko setova s ovoga Prvenstva. Hrvatska je od početka kontrolirala rezultat, konstantno imala prednost od tri do četiri razlike sve do drugog tehničkog time-outa (16:13) nakon kojeg se dogodio pad u igri hrvatske reprezentacije. Dominikanke su okrenule rezultat u završnici, otišle na nedostižnih 21:18 te su riješile prvi set u svoju korist.

Visoku razinu igre iz završnice otvarajućeg seta Dominikanke su prenijele i u drugi set. Brzo su se hrvatske odbojkašice našle u zaostatku, gotovo sve napade neutralizirao je dominikanski blok, prijem kao da i nije postojao, a lopte su dijelili svi osim osobe zadužene za to i rezultat je bio krajnje neugodan.

Vercesi je u nastavku puno mijenjao kako bi pronašao raspoloženu postavu koja bi vratila Hrvatsku u utakmicu. I to mu je konačno pošlo za rukom. Njegove su izabranice tijekom trećeg seta držale prednost, ali ovoga im se puta nije dogodio pad, zadržale su koncentraciju do kraja i smanjile rezultat u setovima.

Odlično je Hrvatska ušla i u četvrti set. Povela je 5:2, no Dominkanke su brzo ulovile rezultat i praktički poen za poen se igralo do završnice seta. Kod 21:19 za Dominkanke crveni karton dobio je Angelo Vercesi što je značilo i kazneni poen za Hrvatsku, no sve to nije demoraliziralo Hrvatice koje su spasile i dvije vezane meč lopte (22:24) te su izborile peti set.

U lutriju odlučujućeg seta Dominikanke su ušle furiozno. S uvodnih 6:1 ostvarile su veliki kapital, ali Hrvatska se priključila, izjednačila na 10:10, povela 13:12, Dominikanke su ponovno okrenule, priuštile si još tri meč lopte, Hrvatice su sve spasile, napokon i one dobile priliku riješiti meč, ali bezuspješno i Dominkanska Republika je iskoristila šestu meč loptu.

Ponovno je najučinkovitija u hrvatskim redovima bila Poljak s 18 bodova, od čega pet blokom, Jerkov je ostvarila 16, a po 13 Ušić-Jogunica i Popović, a s druge strane nezaustavljiva je bila Mambru s 25 poena.

Pred odbojkašicama je dan pauze, a u subotu slijedi autsajder skupine Tunis, a prvu fazu će zaključiti protiv Njemačke dan kasnije.