Hrvatsko srce srušilo treću reprezentaciju svijeta!

Objavljeno: Srijeda, 01 Listopad 2014 21:16 Autor:
Hrvatsko srce srušilo treću reprezentaciju svijeta! Foto: fivb.org
Hrvatska je drugi krug Svjetskog prvenstva u Italiji započela fantastičnom pobjedom nad Japanom. Treća reprezentacija svijeta pokleknula je od srčane i borbene Hrvatske, koja je odigrala najbolju ovogodišnju utakmicu. Hrvatice su u Trstu pred 1000 gledatelja slavile s 3:2(18:25, 25:23, 25:27, 25:20 i 15:8) nakon 2 sata i 19 minuta igre.

Pogled na rezultat prvog seta vara, nije ga Japan dobio lako, do 17:17 naše djevojke bile su ravnopravne. Njegovu završnicu bolje su odigrale Japanke i došle do prednosti u utakmici. U dugom izjednačena borba, prva do set lopte dolazi Hrvatska i iskorištava ju za poravnanje rezultata. U trećem ponovno velika borba za svaki poen i loptu, a Japanke ga dobivaju na razliku nakon što Hrvatska nije realizirala napad za 26:25.

Naše djevojke nisu četvrti set otvorile dobro, Japan vodi s 5:2, ali razloga za paniku nema. Ova Hrvatska jednostavno ne zna za strah i predaju, niti 12:9 Japana nije jamac za azijsku reprezentaciju. Na krilima Fabris Hrvatska se vraća u egal, a ubrzo i vodi. Razigrale su se sve djevojke, odlično razigrava Brčić, na kraju i poentira za 25:20 i peti set.

U petom hrvatski napad udara svim raspoloživim sredstvima, Japan se brani, igra sjajno u obrani. Hrvatsko srce ne posustaje, drži prednost, a kada je Jerkov povećala na 11:8 čini se da će japanske kamikaze konačno pasti. Vercesi uvodi Ćutuk na servis, genijalan potez Brazilca, hrvatska blokerica servisom radi pritisak na primačice Japana, servira as za 14:8, potom šalje još jednu bombu, koju Japanke loše primaju, loptu na mreži dočekuje kapetanica Poljak i zakucava za najveću pobjedu Hrvatske u zadnjih nekoliko godina.

- Ovo je prvi puta da igramo protiv azijske ekipe. Nismo počele na pravi način, ali podgli smo naš servis i blok igru, te nam se to isplatilo. Bilo je teško igrati protiv Japana, ali dale smo sve od sebe - rekla je nakon utakmice Poljak.

Presretni izbornik Vercesi na konferenciji za medije nakon utakmice je zaključio:

- Vrlo sam ponosan na moju ekipu, postupno rastemo. Na treninzima smo koristili istu igru u bloku koju igra Japan i to je dalo rezultat, to sam i očekivao. Bilo je zadovoljstvo igrati protiv tako uspješne ekipe kakva je Japan, možemo puno naučiti od njihove odbojke.

S 18 osvojenih poena Hrvatsku je kapetanski predvodila Poljak, Ušić Jogunica dodala je 17, Fabris 15, a još je dvoznamenkasta bila Jerkov s 13. Za pobjedu su zaslužni apsolutno svi, pa i one koje su samo sjedile na klupi i tribinama i bodrile suigračice. Sutra u 20 sati novi protivnik je Kina, dođite u Trst i podržite djevojke u lovu na novu pobjedu, kojom bi širom otvorile vrata trećeg kruga. Za njih ništa nije nemoguće.

Autor: M. Gojak