Izboren Final Four treće grupe World Grand Prixa

Objavljeno: Utorak, 05 Kolovoz 2014 20:15 Autor:
Izboren Final Four treće grupe World Grand Prixa Foto: fivb.org

Proteklog vikenda hrvatske odbojkašice u Poreču su izborile Final Four treće grupe World Grand Prixa. Prvi ovosezonski cilj ostvaren je pobjedama nad Kenijom i Kazahstanom u utakmicama igranim prva dva dana turnira. Jučer je u susretu za prestiž od Hrvatske u četiri seta bila bolja Bugarska.

Prema očekivanjima hrvatske odbojkašice odradile su prva dva dana turnira u Poreču. U petak su bez većih problema s 3:0(25:20, 25:17 i 25:22) bile bolje od Kenije. U tom susretu Brazilac Vercesi priliku je dao svim igračicama osim rezervnom liberu, Božićević. Bilo je to na neki način zagrijavanje za ono što čeka Hrvatsku u nastavku turnira. Naše odbojkašice rutinski su odradile posao, čistom pobjedom približile se plasmanu na Final Four.

U subotu je čekao susret protiv Australije, reprezentacije s kojom se igralo i na prvom turniru u Kazahstanu. Nisu naše odbojkašice u tom dvoboju bile uvjerljive kao prije tjedan dana protiv istog protivnika. Izgubile su set, opasno živjele u trećem, ali kada se susret lomio bile su prave. Na kraju u četvrtom setu te utakmice, rezervna postava je predvođena kapetanicom Poljak mirno utakmicu privela kraju. Hrvatska je slavila s 3:1(25:18, 20:25, 25:23 i 25:16). Pobjedom izborila Final Four za dva tjedna u bugarskom Samokovu.

- Naime tražili smo maksimalnu pobjedu od 3:0, možda je trebala biti važna, iako na kraju nije tako, već smo se plasirali i s ovih 3:1 na Final Four. Sve je to proces, još dugo treba da se sve posloži. Sjetite se rekli smo da paralelno treniramo, jer se spremamo za SP, ovaj Grand Prix samo nam je usputna stanica do Italije – nakon izborenog Final Foura izjavio je hrvatski izbornik Vercesi.

Jučer u susretu za prestiž Hrvatska je izgubila od Bugarske. Bilo je 3:1(25:27, 26:24, 25:18 i 25:18) u korist gošći. Hrvatska je bolje otvorila utakmicu, u neizvjesnoj završnici dobila prvi set. Potom u drugom imala 19:15, 21:19, set loptu na 24:23, ali Bugarke su s 26:24 riješile taj dio utakmice u svoju korist. Okrenule vodu na svoj mlin i u nastavku susreta bile bolja ekipa. Djelovale su svježije, koncentriranije i kvalitetnije. Naše djevojke imale su previše ‘rupa’ u igri, pokušavao je Vercesi nešto napraviti izmjenama, u četvrtom setu zaigrao s našom nominalno najjačom postavom s kapetanicom Poljak, ali jednostavno nije to bio dan Hrvatske.

- Žao mi je ovo je dokaz da su koncentracija i forma daleko od prave i željene. Imamo velike igračice, ali moramo pokazati das mo i velika ekipa, moramo se početi više cijeniti i gledati na sebe kao veliku ekipu, a ne dizati ruke nakon što suparnik malo rezultatski odmakne - zaključio je nakon poraza od Bugarske Vercesi.

Na kraju Češka je s 18 bodova prva u našoj diviziji, Bugarska druga s 15 bodova, Hrvatska je treća s 12, a posljednju kartu za Samokov uhvatio je Kazahstan. Za njih je jučer posao obavila Australija uzevši dva seta Keniji. Na taj način Kazahstan je zahvaljujući boljoj set razlici od Kenije izborio Final Four. Taj turnir igrati će se od 16.8-17.8 u bugarskom Samokovu, a tko će s kim igrati u polufinalu još nije poznato, izvlačenje parova tek se treba održati.

Hrvatske odbojkašice nakon turnira u Poreču dobie su dva slobodna dana. Dobro će im doći, jer više od mjesec dana su na pripremama. Ponovno okupljanje je u srijedu u staroj bazi u Mariboru, Sportskom centru Draš, gdje naše odbojkašice imaju idealne uvjete za nastavak priprema.

Autor: Miloš Gojak