Kaštelanima derbi i pozicija broj jedan u doigravanju

Objavljeno: Nedjelja, 16 Veljača 2014 20:35 Autor:

Susret dviju mladosti gotovo uvijek označava dvoboj neizvjesnog epiloga. Ovoga puta, a svekeupno treći puta ove sezone, zagrebački odbojkaši morali su potpisati kapitulaciju od strane kaštelanskih imenjaka.  U susretu s mnoštvom oscilacija slavili su kaštelani ukupnim rezultatom od 3:1 te na taj način i matematički osigurali poziciju broj jedan pred početak doigravanja.

Povela je zagrebačka mladost odmah na početku susreta na opće iznenađenje kaštelanske publike i nemoć domaćih igrača. Domaćini se nikako nisu mogli sastati s loptom, prijem nije bio dobar, a sve lopte koje su dobili, igrači kaštelanske mladosti slali su većinom u out. Povodom navedenog logičan slijed je bio da su gosti na prvi tehnički odmor otišli s prednošću od nevjerojatnih sedam poena, 1:8. Reagirao je odmah Ivan Rančić izmjenom, ušao je Nikola Šćerbakov na mjesto povratnika u redove marinaca, Maria Močića. Leo Andrić konačno je prekinuo bodovni post domaćina za 2:10, no gosti ne posustaju i nastavljaju dominirati. Zagrebčani ozbiljno shvaćaju posao pa i na drugi tehnički odmor odlaze s prednošću, ovoga puta od čak 11 poena prednost, 5:16. Najbliže što se domaćin približio bilo je kod 11:18, a Rančić je u igru uveo Antu Giljanovića i Matu Glaurdića. Kod 12:22 Rančić poziva i drugi time out iz čiste formalnosti, a svježe izmjene Giljanović i Glaurdić nisu uspjeli poboljšati situaciju i napraviti nešto pozitivno u ionako već izgubljenom setu, 15:25. Rezime prvoga seta bio je da gosti ništa posebno nisu odigrali, već da kako domaći apsolutno ništa nisu prikazali.

U drugom setu na strani domaćih započela je ista početna postava kao i u prvome setu samo uz razliku što je Glaurdić započeo umjesto Filipa Šestana. Totalan kontrast naspram prvoga seta odvija se na početku drugoga. Gosti su otišli na prvi tehnički odmor sa dva poena prednosti, a ubrzo nakon domaćini su poveli nakon bloka Skočića. Zagrebčani uzvraćaju i odmiču na plus tri, a Rančić poziva time out neposredno prije nego što će gostima pripasti i drugi tehnički time out s prednošću od četiri poena, 12:16. Corsini je zamijenio Colića  na sredini domaćih, a kaštelani se konačno bude i sustižu goste. Andrić je uglavnom bilo prezime koje je službeni spiker ponavljao nakon što bi kaštelani osvajali poene, a situacija se nije bitno promijenila ni u drugome setu. Ovoga puta Andrić je poentirao za samo poen zaostatka i dalo se naslutiti kako ćemo gledati napetu završnicu. Darko Nojić poslao je loptu u out za prvo izjednačenje nakon 10:10 i vodstva gostiju. Andrić pomalo počinje stjecati epitet ponajboljeg u svojoj ekipi te ponovno izjednačava na 23:23, a odmah nakon domaćini osvajaju prvu set loptu. Domaćini su realizirali prvu set loptu bez oklijevanja, ali vrijedi spomenuti nakon dvojbene odluke sudca neposredno nakon napada domaćih. Sudac je pripisao poen domaćinima na što su gosti žustro reagirali, a rezultat na semaforu bio je poravnat na 1:1 u setovima.

Zbog prigovora na sudačku odluku i nesportskog ponašanja ekipa zagrebačke mladosti opomenuta je žutim kartonom na samom početku trećega seta. Igra se ponovno izjednačeno, a igra obje momčadi opravdava epitet derbija. Zaista imamo priliku uživati u atraktivnim potezima s jedne i s druge strane. Prvi puta u trećem setu domaćini su osvojili prvi tehnički odmor u svoju korist sa minimalnom prednošću. Poveli su kaštelani sa 10:8, a stariji Nojić, onaj u trenerskoj ulozi, pozvao je time out. Kaštelani drže konce igre u svojim rukama. Približavaju se gosti na jedan razlike nakon ponovljenog poena i jedne brze lopte koja je sjela negdje oko samog ruba terena. Kaštelani su se pribrali i osvojili i drugi tehnički time out sa 16:12. Nojić nakon predaha zaustavlja Andrića za minus dva poena zaostatka, a ubrzo je na servis ušao Giljanović. Močić poentira za 21:17, a gosti neposredno griješe za 22:18. Još jednom dolazi do dvojbene sudačke odluka i nove doze tenzija s obje strane.

Drugi sudac susreta dosudio je prijestup u korist gostiju iako je već ranije Rendić s obje noge nedozvoljeno ušao u prostor domaćina. Ni ta odluka nije omela domaćine da završe započeto i postave točku na i. Posljednji otpor pokušao je pružiti trener gostiju pozivajući time out na 24:21, ali nakon povratka na teren Rendić je loptu iz skok servisa poslao u mrežu za 2:1 u setovima na stranu domaćih.

Četvrti set pokazao se i posljednjim, a označio je reprizu prvoga seta, samo s bitnom razlikom što smo gledali dominaciju kaštelanskih odbojkaša. Perica Stanić jako dobro je servirao i priskrbio svojoj momčadi prednost od 8:2 na prvom tehničkom odmoru prije čega je već kod 5:2 za domaće Nojić reagirao time outom. Drugi time out pozvali su gosti kod 11:2 za domaće odbojkaše. Poentiraju sa svih pozicija domaćini i odlaze na 16:7. Pri 19:11 za kaštelansku momčad po prvi puta ulazi i debitira mladi srednji bloker Petar Đirlić koji je zamijenio Skočića. Minus šest poena bila je najveća opasnost koja je prijetila domaćinima pa su pozvali time out kako bi izvršili posljednje dogovore. Andrić je poentirao za set /meč loptu, a na servis je došao Mate Glaurdić koji je odigrao solidan susret. Mario Močić postavio je konačan rezultat nakon što je jednom rukom skuhao loptu iza svojih leđa, neuhvatljivo, točno pored crte. Slavlje je moglo započeti, kaštelanska mladost još jednom je nadvisila zagrebačku.

Novom pobjedom nad jednim od najvećih konkurenata za naslov prvaka ove sezone, kaštelanski odbojkaši u doigravanje će se startnom pozicijom broj jedan. To znači da će nakon što se odigraju preostala tri kola regularnog dijela prvenstva, snage odmjeriti sa drugoplasiranom momčadi iz druge skupine drugog dijela natjecanja. Tamo se trenutno odvija neizvjesna borba, ali sve je izglednije kako će o prvom i drugom mjestu odlučivati Karlovac i Rijeka, dok su Zadru šanse nakon slavlja Rijeke protiv Varaždina, uistinu sve manje. Zagrebački odbojkaši će se za drugu poziciju natjecati s Rovinjem koji trenutno ima bod više od njih. Jedinu mogućnost ugroziti ih osim Rovinja, ima Centrometal, koji bi u slučaju svih pobjeda, a mladostaši svih poraza, zauzeo treće mjesto, no to su ipak teško ostvarive kalkulacije. Preostala tri kola donijet će odgovore na pitanja tko će s koje pozicije krenuti u pohod na naslov prvaka Hrvatske, koji će kako stvari stoje, biti neizvjesniji nego ikada do sada.

OK Mladost Marina Kaštela – HAOK Mladost 3:1 (15:25,25:23,25:21,25:19)

OK Mladost Marina Kaštela: Močić, Colić, Skočić, Šestan, Andrić, Stanić, Šarčević (L), Corsini, Šćerbakov, Giljanović, Đirlić, Glaurdić

Trener: Ivan Rančić

HAOK Mladost Zagreb: Nojić, Zelenika, Rendić, Sedlaček, Zimakijević (L), Bogdanović, Bičvić, Orešković, Strahija, Vujović, Šmitlehner

Trener: Željko Nojić