Krenula prvoligaška karavana

Objavljeno: Nedjelja, 12 Listopad 2014 22:07 Autor:

Iza hrvatskih prvoligaša je prvo prvenstveno kolo u sezoni 2014/2015. Kod seniorki su veći ulov imale gostujuće ekipe. U muškoj konkurenciju u prvoj jakosnoj skupini bolji ulov gostiju, jedini domaćin koji je slavio je Mursa. U Drugoj jakosnoj skupini samo su se Varaždinci vratili kući s pobjedom.

Derbi prvog kola prve jakosne skupine pripao je osječkim odbojkašima. Nakon velike borbe Mursa je nakon pet setova i dugih 126 minuta igre sa 16:14 u petom setu bila bolja od zagrebačke Mladosti. Zagrepčani su imali 2:1 u setovima, ali domaćin je završnicu utakmice odigrao kvalitetnije. Dvije meč lopte su im trebale da okončaju posao, u ključnim trenucima odgovornost na sebe je preuzeo Krešimir Prlić.
Branitelj naslova Mladost Marina Kaštela pobjednički je prošla Sisak. U utakmici s dosta preokreta, u kojom je Mladost u nekoliko navrata svojim pogreškama vraćala domaćina u igru, Marinci su do pobjede došli u četiri seta. U drugom setu je pomlađena Mladost pokazala karakter, Sisak je odigrao solidno, svakako će ove sezone biti jači nego lani.
Najmanje neizvjesnosti bilo je u Rijeci, gdje je Centrometal opravdao ulogu favorita, u tri seta došao do prva tri prvenstvena boda. Centrometal je dobro igrao u napadu i na prijemu, a u sva tri seta u ključnim trenucima su pokazali rutinu i veću kvalitetu.
U Karlovcu je Rovinj došao do važnih bodova, koji bi mogli vrijediti dvostruko u borbi za opstanak. Slavili su Istrani s 29:27 u četvrtom setu, nakon što Karlovac nije iskoristio 24:20 da susret odvede u dramu petog seta. Igrači Karlovca nisu bili pravi kada je bilo najpotrebnije, razlog za to je i neiskustvo, Rovinj je znao biti pravi kada je bilo najpotrebnije. Uoči utakmice prigodan dar dobio je dugogodišnji igrač Karlovca, prošle sezone kapetan, Hrvoje Belan koji je zaključio karijeru.
U drugoj jakosnoj skupini nakon prave drame u pet setova Zadar je bio bolji od novog prvoligaša Centuriona iz Pule. Šibenik je lakše od očekivanog dobio zagrebačku Croatiu. Varaždinci su s 15:12 u petom setu odnijeli bodove iz Slavonskog broda, dok je u dvoboju dva prošlogodišnja drugoligaša Borovo Vukovar nadigrao Goricu.
Kod seniorki aktualni prvak zagrebačka Mladost pobjednički je prošla gostovanje kod Kaštele DC. U reprizi finala prošlogodišnjeg kupa Poreč je u tri seta nadigrao Rovinj. Prva dva riješena su na razliku. Marina Kaštela upisala je važne bodove na gostovanju kod Vukovara, a vinkovački Vibrobeton lakše od očekivanog došao je do pobjede na gostovanju kod Azene.
Druga jakosna skupina otpočela je gradskim derbijem, u kojem je Drenova u tri seta bila bolja od Rijeke. Bio je to povratak Lovrinova na klupu višestrukog prvaka Hrvatske, koji kreće graditi ekipu za budućnost. Dubrovnik je kod kuće bio bolji od Đakova, koji je morao proći čitavu Hrvatsku da odigra utakmicu. Nova Gradiška došla je do važne pobjede nad Osijekom, nadodala ju na iznenađujuću pobjedu nad Mladosti u kupu Hrvatske. Kolo je okončano domaćom pobjedom Kostrene protiv Splita.