''Malene'' pobjedom otvorile sezonu

Objavljeno: Ponedjeljak, 07 Listopad 2013 11:46 Autor:
Odbojkašice Kaštele DC Odbojkašice Kaštele DC Foto: odbojka.hr
U posljednjem susretu prvog kola 1.A HOL za odbojkašice snage su međusobno odmjerile susjedne, u ulozi domaćih, odbojkašice Kaštela DC te one gostujuće, odbojkašice Splita 1700. Bio je to prvi službeni susret tih dviju ekipa ove sezone izuzevši dvije utakmice odigrane tijekom pripremnog razdoblja. Ono što su domaće odbojkašice prezentirale prije nešto manje od mjesec dana uspjelo im je i na otvaranju prvenstva te su na taj način nakon otprilike 90 minuta borbe upisale prva tri boda pred domaćom publikom. Kaštela DC – Split 1700 3:1 (25:21,27:25,21:25,25:18)

Dvoboj u Kaštelima obećavao je zanimljivu utakmicu s obzirom da se prošle sezone ove dvije ekipe nisu sastale nijednom. Kako si međusobno ne bi ostale nepoznanice, ekipe su odigrale i dvije pripremne prijateljske utakmice, već ranije spomenute. Split 1700 prethodne sezone nastupao je u prvoj skupini 1.AHOL dok su kaštelanske odbojkašice zauzele prvo mjesto u onoj potonjoj skupini. Popularne „malene“ su na taj način ostvarile pravo nastupa u prvoj skupini natjecanja. Još jedna činjenica koja svjedoči u korist zanimljive odbojkaške priredbe bila je apsolutna promjena u sastavima ekipa. Tako je gostujuću ekipu Splita 1700 na kraju prošle sezone napustila skupina inozemnih odbojkašica (Helu, D'Errico, Charuk, Plourde, Svec) koja se priključila splićankama u fazi doigravanja, a dotadašnja kapetanica Danijela Anđelić karijeru je odlučila nastaviti u Italiji. Odbojkašice Kaštela DC su u novu sezonu također ušle oslabljenje po pitanju igračkog kadra. Naime, ekipu su napustile Jelena Šunjić koja je karijeru nastavila na jednom od američkih sveučilišta, standardni libero Monika Bakota odsutna je na određeno vrijeme te se njezin povratak tek očekuje, a nema ni Antonelle Hrstić koja je igrala na poziciji srednjeg blokera.

I jedne i druge odbojkašice krenule su u sezonu znatno oslabljenje u usporedbi s onom prošlom, no želja za što boljim predstavljanjem kod obje ekipe nije izostala. Nakon početnog preispitivanja snaga gostujuća ekipa stvara prvo veće vodstvo pri rezultatu 18:13. Servisom domaćih odbojkašica Ivana Bučević smanjuje na samo dva poena zaostatka, a izvrsnu seriju servisa nastavlja odlična tijekom cijeloga susreta, Nika Stanović. Srednji blokeri domaće ekipe režirali su prevagu te preokret seta sjajnim servisima, a konačan rezultat od 25:21 postavila je Anamarija Bilić neobranjivim smečem po paraleli.

U drugome setu igra se tijesno, izjednačeno, poen za poenom. Trener gostujuće ekipe izvodi prvu izmjenu na utakmici i u igru uvodi Deu Zovko koja mijenja Sandu Kamenjarin na poziciji dijagonale. Nakon izjednačene igre tijekom većine druge dionice, domaće odbojkašice odvajaju se na 19:15 uslijed lošeg prijema gostujućih. U igru gostiju umjesto Stele Vukasović ulazi Daniela Dimlić, no gošćama ni druga izmjena nije bila dovoljna da ostvare promjenu u igri iako su tada bile najbliže mogućnosti osvajanja seta. Asya Dinova koja je dovedena kao pojačanje igru nije napuštala , no bugarka svejedno nije pokazala previše osim da jednako efektivno zna smečirati i desnom i lijevom rukom. Milena Aljinović odigrala je ulogu tehničarke broj jedan od početka do kraja do susreta te je osim u kreiranju napada jednako dobro sudjelovala i u obrani. Ponovno svjedočimo izjednačenoj borbi koja nakon naizmjeničnog osvajanja poena ipak pripada domaćim odbojkašicama koje su se bolje snašle u završnici te povele sa omjerom 2:0 u setovima.

Treći set pokazao se kao jednosmjerna ulica. Split 1700 stvara ogromnu prednost od 13:5, a na drugi tehnički time out gošće odlaze sa dvostrukom prednošću, 16:8. Imala je u jednom trenutku domaća ekipa i rezultat od četiri poena zaostatka, no ipak, početno vodstvo gostiju pokazuje se od velike važnosti. Splićanke osvajaju treći set rezultatom 25:21, a da su kojim slučajem imale manju prednost bilo bi zaista zanimljivo gledati rasplet seta.

Četvrti set se pokazao i posljednjim u susretu. Kaštela DC kreću ozbiljnije u ovoj dionici te ostvaruju vodstvo od 12:6. Gošće nedugo zatim zaostaju četiri poena za domaćim odbojkašicama koje vode 16:12. Još nekoliko osvojenih poena bilo je sve što su gošće uspjele pokazati do kraja susreta. Rezultatom 25:18 započelo je slavlje kaštelanskih odbojkašica koje su bez izmjena odradile susret.

Splitske odbojkašice će idućega vikenda ugostiti viceprvakinje Hrvatske, odbojkašice Azene iz Velike Gorice, a kaštelanke će još jednom igrati na domaćem terenu, s druge strane mreže dočekuju OK Poreč. Porečanke su u prvome kolu bile bolje od gradskih suparnica „malenih“, ekipe OK Marine Kaštela, dok su odbojkašice Azene bile bolje od aktualnih prvakinja HAOK Rijeke. Po svemu sudeći idućih mjeseci predstoji nam neizvjesna borba za naslov prvaka Hrvatske u ženskoj konkurenciji.

Kaštela DCSplit 1700 3:1 (25:21,27:25,21:25,25:18)