Marina Kaštela teže od očekivanog pobjedila Split 1700

Objavljeno: Utorak, 12 Studeni 2013 13:34 Autor:
Teže nego očekivano slavile su odbojkašice Marine Kaštela protiv domaćina koji se vratio u egal i borbu za meč nakon dva seta zaostatka.

Kada bi se u sklopu prošlih sezona sastajale ekipe Splita 1700 i Marine Kaštela, to bi obično značilo kako ćemo imati priliku gledati derbi, okršaj dvaju rivala koji se borili za epitet boljeg susjeda. Ne čudi zbog toga činjenica kako su upravo ove dvije ekipe igrale četvrtfinale prvenstva prošle sezone te gotovo uvijek kada se sastanu imamo priliku vidjeti dobru utakmicu, a što je još važnije dobru odbojku. Ovoga puta sve je nagoviještalo kako će gošće s lakoćom nadigrati slabašni i pomlađeni Split u odnosu na prošle sezone, no splitska mladost namučila je kaštelansku konstantu.

Jedna od novosti u igri domaćih cura bila je što su ovoga puta uistinu i nastupile samo domaće cure. Naime, bugarke su svoje kofere spakirale mnogo ranije te napustile Split, no na temelju prikazanog i neprikazanog, budući da jedna bugarka nije ni zaigrala, zaključujemo kako ne treba žaliti za njima već im poželjeti sreću da se što prije afirmiraju u novoj sredini. Marijana Ribičić je shodno tome upotpunila nedostatke na prijemu domaćih zajedno sa Deom Zovko, a na poziciji korektora zaigrala je Barbara Maretić budući da Sanda Kamenjarin nije konkurirala za ovaj susret. Gošće su u odnosu na domaće bile kompletne.

Očekivano, reklo bi se, gostujuće odbojkašice od samoga početka smireno i suvereno stvaraju prednost koju bez većih problema održavaju do kraja prvog i drugog seta. Domaće odbojkašice tako su prikupile svega 15, odnosno  19 poena u prvom i drugom setu. Nismo imali priliku vidjeti zaista ništa zanimljivo u prve dvije dionice pa je tako nakon otprilike četrdesetak minuta na semaforu stajalo 0:2 u korist kaštelanskih cura.

Baš u trenutku kada se pomislilo kako će i treći set biti samo formalnost te kako će se susret skončati očekivano, tada na scenu stupaju domaće odbojkašice. Trener domaćih Mijo Vuković napravio je ključan potez na susretu. Daniela Dimlić je zamijenila Deu Zovko na poziciji primača pucača kojoj to, treba napomenuti, nije prirodna pozicija. Barbaru Maretić koja zaista impresivno, u dva seta provedena u na terenu nije ostvarila nijedan poen, zamijenila je neočekivano tehničarka Ana Glavinović.

Navedene izmjene pokazale su se ključnima. Splićanke spajaju konce igre i sve im kreće na bolje. Ulaskom Dimlić u igru rasteretila se Marijana Ribičić na koju je do tada bila adresirana većina lopti. Poboljšali su se svi elementi u igri splitskih odbojkašica te su se poeni kreirali sa svih pozicija. Treba pohvaliti i tehničarku Miljenu Aljinović  koja je osim odlično izvršenih zadaća u obrani te dijeljenju lopti, prikupila zaista iznenađujući broj blok poena.

Izjednačena igra se konačno vodi na parketu ŠC Gripe. Napetost je kulminirala pri rezultatu 23:23 kada na servis dolazi Ana Glavinović i as servisom osigurava svojoj momčadi prvu set loptu. Morao je gostujući trener reagirati time outom, no splićanke se nisu dale omesti. Prvu set loptu nisu iskoristile, isto je bilo i sa drugom, a treća se pokazala odlučujućom i presudnom. Smanjile su tako domaće odbojkašice zaostatak u setovima na 1:2, bilo je 27:25 u napetoj završnici.

Nošene optimizmom domaće cure ne posustaju. Četvrti set ponudio je reprizu trećeg seta koji je završio identičnim rezultatom kao i prethodni. Veliki kontrast u odnosu na prva dva seta mogao se zamijetiti na terenu. I domaće i gostujuće odbojkašice slave svaki poen te ulažu svaki atom snage ne bi li ga osvojile. Ponovno gledamo izjednačenu borba koja spletom okolnosti opet pripada splićankama, koje su bile za nijansu bolje nego li su to bile kaštelanske odbojkašice u posljednja dva seta. Blok poen Glavinović, smeč poen Dimlić i pogrešno odigrana lopta gostujućih cura označila je novih 27:25 za veliki preokret splitskih odbojkašica.

Vratiti se u utakmicu nakon gubitka od 2:0 u setovima, odigrati u jako izmijenjenom i neprirodnom sastavu protiv ekipe koja duže vrijeme nastupa u istoj postavi, zaista nije mala stvar. Pokazale i dokazala su svima, a ponajviše se da mogu, no domaće nisu ipak imale snage ostvariti prvu pobjedu u prvenstvu. Boljima u samoj završnici pokazale su se gošće koje su rezultatom 12:15 započele svoje slavlje za četvrtu pobjedu u sezoni.

Igrom kaštelanskih odbojkašica upravljale su Nika Todorović koju je povremeno mijenjala Matea Ćurak. Njih dvije najčešće su upošljavale Anđelu Šiško i Anamariju Miljak koja je osim dresa Marine Kaštela, ove sezone navukla i dres seniorske reprezentacije. Svoj doprinos gostujućoj ekipi dala je također i Elena Vukić.

Domaće cure ponovno su otkinule bod glavnim pretendentima za naslov prvenstva. Nakon što su neočekivano  oduzele bod liderima prvenstva, Poreču, ovoga puta to im je uspjelo i sa susjednom ekipom Marine Kaštela. Splićanke na kontu imaju dva mršava boda te gledaju u leđa također susjednoj ekipi Kaštela DC. Upravo u idućem kolu imamo priliku gledati gradski derbi između kaštelanskih odbojkašica, sastaju se Kaštela DC i Marina Kaštela. Splitske odbojkašice će na put u Rijeku koja se nalazi na začelju prvenstvene ljestvice bez bodova. Derbi trenutnih fenjeraša prve skupine najvišeg ranga ženskog natjecanja već sada je od velike važnosti i za jedne i za druge. Splićanke će ukoliko odnesu čistu pobjedu kući ponijeti i prva tri boda kojima bi se približile ekipama kojima trenutno gledaju u leđa, a razlika između njih je velikih osam bodova. Iduće kolo koje na rasporedu nadolazeće subote i nedjelje ponuditi će tako odgovore na pitanja o trenutnoj sudbini dalmatinskih klubova premda je pred svima još mnoštvo utakmica i isto toliko bodova dostupnih za osvajanje.

Split 1700 – OK Marina Kaštela 2:3 (15:25,19:25,27:25,27:25,12:15)

Split 1700: Klarić (L), Zovko, Aljinović, Glavinović, Mamić, Zekanović, Maretić, Balajić,  Ribičić, Glavinić, Dimlić, Prkačin (C)
Trener: Mijo Vuković

OK Marina Kaštela: Botić (L), Todorović, Šiško, Jurić, Batinić, Jozić, Runjić, Sobin, Vidović, Ćurak, Vukić, Miljak
Trener: Milorad Krunić