Odbojkaši neočekivano izgubili od Makedonije s 3:1

Objavljeno: Petak, 14 Rujan 2012 22:31 Autor:
Hrvatska - Makedonija Hrvatska - Makedonija Foto: Agencija PPS
U četvrtom kolu kvalifikacija za Europsko prvenstvo hrvatski odbojkaši izgubili su s 3:1 od Makedonije te će potvrdu drugog mjesta morati tražiti u subotnjem okršaju s Austrijom.

MAKEDONIJA - HRVATSKA 3:1 (20:25, 25:18, 25:18, 25:19)

Kvalifikacije za EP odbojkaša, Skupina C, 4. kolo, Ostrava:

Makedonija: Josifov 9 (4 bloka), Gjorgiev, Milev 12, Despotovski 2, Milkov 3, Ljaftov (L), Simovski 18, Gjorgjevski, Mitev, Nikolov 7 (3 asa), Karanovic 3

Hrvatska: Žukovski 3, Sabljak 2, Galić 12 (3 bloka), Nojić 5, Omrčen 21, Raić 4, Vulin 9, Osmokrović, Kovačević, Zimakijević (L), Sikirić 4, Mihalj 4

Suci: Takaichvili, Alksnis

Napad: Makedonija 41/102 (40%), Hrvatska 52/117 (44%)

Prijem (dobar): Makedonija 63%, Hrvatska 58%

Asevi: Makedonija 5, Hrvatska 2

Blokovi:Makedonija 8, Hrvatska 10

Hrvatski odbojkaši u Ostravi su protiv Makedonije otvorili drugi i završni turnir skupine C kvalifikacija za Europsko prvenstvo. Pobjeda je hrvatskim reprezentativcima mogla već danas osigurati drugo mjesto, koje donosi dodatne kvalifikacije, međutim utakmica nije donijela očekivani rezultat.

U prvom setu Makedonija je krenula bolje, no Hrvatska je preuzela inicijativu polovicom seta i potom boljom završnicom došla do 25:20. Ostala tri seta bila su apsolutno u znaku Makedonaca, koji su konstantno vodili i uglavnom imali barem dva poena prednosti. U drugom i trećem setu Hrvatska je uzela 18 poena, u četvrtom 19.

Makedoniju je predvodio Jovica Simovski s 18 poena, a istaknuli su se i Gjoko Josifov sa četiri bloka i Risto Nikolov s tri asa. Kod Hrvatske je 21 poen upisao Igor Omrčen, a 12 poena, od čega tri bloka, dodao je Danijel Galić.

Za agenciju Priprema, pozor, sad izbornik Igor Šimunčić izrazio je nezadovoljstvo pristupom svojih igrača: "Zasluženo smo izgubili. Protivnik je odigrao korektno, iskoristio hrpu naših grešaka i našu nervozu. Ja sam pokušao kroz cijelu utakmicu igračima ukazati da kao grupa, kao kvalitetnija momčad možemo izvući tu utakmicu, ali kao da me nisu čuli. Osim u prvom setu, bili smo uspavani i pristup je bio daleko od potrebnog nivoa. Ako promijenimo pristup bit će sve u redu, ali ovakvim pristupom Hrvatska ne može pobijediti nikoga. Ne treba iz ovoga raditi dramu. Ako smo pametni izvući ćemo pouku iz ovoga i sutra nastojati poraziti protivnika od kojeg smatram da smo kvalitetniji. Ali to što smo kvalitetniji na papiru, kao što smo i danas pokazali, ne znači ništa. Ako nismo spremni na borbu protiv te momčadi teško ćemo igrati."

Šimunčić se potom osvrnuo i na očekivanja od idućih utakmica: "Mi smo došli ovdje po drugo mjesto i svjesni da imamo čak tri meč lopte jer nam i utakmica sa Češkom može donijeti bodove. Ipak, svi smo se potajno nadali da to riješimo danas i zato moram reći da sam razočaran reakcijom igrača. Nadao sam se da je dovoljno rutine kod njih da shvatimo to i pokušamo privesti mirno danas kraju i da se ne uvlačimo u neizvjesnosti. Ipak, ako se skupimo kao grupa, a ne kao pojedinci, u idućoj će utakmici stvari izgledati sigurno drugačije nego danas i neće biti problema."

U drugoj utakmici dana Češka je očekivano porazila Austriju s 3:0, uz prilično muke u drugom setu, koji je završio na razliku, 28:26. Ostala dva seta bila su jednosmjerna u korist Čeha. Domaćine je do pobjede predvodio Jan Štokr sa 17 poena.

U idućem kolu Hrvatska igra s Austrijom, a Češka s Makedonijom. Česi bi pobjedom protiv Makedonije osigurali prvo mjesto i plasman na Europsko prvenstvo. Hrvatska bi, pak, pobjedom protiv Austrije mogla osigurati drugo mjesto i dodatne kvalifikacije, uz uvjet da Makedonija izgubi.

Makedonija - Hrvatska 3:1 (20:25, 25:18, 25:18, 25:19)
Češka - Austrija 3:0 (25:19, 28:26, 25:18)