Odbojkaši u četiri seta svladali Austriju za prvu pobjedu u kvalifikacijama

Objavljeno: Subota, 08 Rujan 2012 10:58 Autor:
U drugom kolu kvalifikacija za Europsko prvenstvo odbojkaša Hrvatska je u Austriji u četiri seta porazila domaćina i došla do prva tri boda u kvalifikacijama.

AUSTRIJA - HRVATSKA 1:3 (23:25, 20:25, 25:19, 24:26)

Kvalifikacije za EP 2013., 1. turnir skupine C, Beč:

Austrija: Kroiss (L), Schneider 10, Wohlfahrstatter 7 (5 blokova), Binder 3, Gavan 4, Koraimann 5, Ichovski, Zass 14, Guttmann 1, Berger 15, Thaller.

Hrvatska: Žukovski 5 (3 asa), Sabljak, Galić 10, Nojić, Omrčen 18, Raić 1, Vulin 11, Osmokrović 1, Kovačević, Zimakijević (L), Sikirić 7, Mihalj 9.

Suci: Dovicović, Fuentes Barrasa

Napadi: Austrija 45/93 (48%), Hrvatska 48/98 (49%)

Prijem (dobar/odličan): Austrija 51%/34%, Hrvatska 49%/31%

Asevi: Austrija 5, Hrvatska 4

Blokovi: Austrija 9, Hrvatska 10

Hrvatski odbojkaši upisali su prvu pobjedu u kvalifikacijama za Europsko prvenstvo 2013. U drugom kolu prvog turnira, koji se igra u Beču, Hrvati su igrali protiv domaćina. Hrvatska je serijom od četiri poena došla do 10:8 u prvom setu i potom držala inicijativu do kraja, iako je iskoristila tek četvrtu set loptu i slavila s minimalnih 25:23.

Drugi i treći set bili su slični. U oba je jedna reprezentacija držala inicijativu kroz cijelu dionicu i slavila relativno mirno. U drugom setu bolja je bila Hrvatska, a u trećem Austrija te se otišlo u četvrti set. Hrvatska je kroz cijelu dionicu imala veliko vodstvo, najviše 17:9. Bilo je potom i 21:15, no Austrija je izjednačila na 21:21 i odvela set u neizvjesnu završnicu u kojoj je došla i do set lopte, 24:23.

Ipak, Hrvati su zaredali tri poena, preokrenuli na 26:24 i dobili meč u četiri seta i time izbjegli da u već dobivenoj utakmici izgube najmanje bod zbog odlaska u peti set. Hrvatsku je predvodio Igor Omrčen s 18 poena, a Austriju Alexander Berger s 15 i Thomas Zass s 14 poena.

U drugoj utakmici dana Češka je s 3:0 nadigrala Makedoniju. Makedonija je ozbiljnije zaprijetila protivniku jedino u trećem setu, koji je dugo bio izjednačen i kojeg je Češka uzela s 25:22. Od statistike treba napomenuti blokove, kojima su Česi izbezumili Makedonce. Bilo ih je čak 11 za Češku, a samo 1 za Makedoniju. Najbolji igrač utakmice bio je Čeh David Konecny sa 17 poena, od čega četiri asa i četiri bloka.

U posljednjem kolu austrijskog turnira igrat će Češka i Austrija te Hrvatska protiv Makedonije. Idući tjedan je na rasporedu drugi i završni turnir ove skupine, a igrat će se u Češkoj. Najveći kandidati za prvo mjesto u skupini su Česi, koji bi time izborili direktnu kvalifikaciju za Europsko. Hrvatska je, pak, današnjom pobjedom napravila iskorak prema drugoj poziciji. To bi donijelo razigravanje protiv drugoplasiranog iz skupine u kojoj su Njemačka, Slovenija, Švedska i Ukrajina.

Kvalifikacije za EP 2013., 1. turnir skupine C, Beč: Austrija - Hrvatska 1:3 (23:25, 20:25, 25:19, 24:26)
Češka - Makedonija 3:0 (25:16, 25:19, 25:22)

Poredak: Češka 6, Hrvatska 3, Austrija 2, Makedonija 1

Autor: Matej Milanović