Rusija u finalu za pamćenje prekinula 20 godina frustracije

Objavljeno: Nedjelja, 12 Kolovoz 2012 22:59 Autor:
Finale olimpijskog turnira odbojkaša ponudilo je utakmicu za pamćenje. Rusi su se u fantastičnom susretu vratili iz ponora, spasili dvije nevezane meč lopte, nadoknadili dva seta zaostatka i u pet setova porazili Brazilce, apsolutne dominatore posljednjeg odbojkaškog desetljeća. Broncu je uzela Italija s 3:1 protiv Bugarske.

FINALE: RUSIJA - BRAZIL 3:2 (19:25, 20:25, 29:27, 25:22, 15:9)

Finale olimpijskog turnira za odbojkaše imalo je poseban značaj za obje momčadi. Rusi su tražili izlazak iz dva desetljeća punih frustracija, dva desetljeća od raspada Sovjetskog Saveza u kojem ruski odbojkaši nisu osvojili niti jedno veliko natjecanje. S druge strane, Brazilci su se htjeli dodatno upisati u odbojkašku povijest. Zadnjih deset godina dominirali su svjetskom odbojkom. Zanemarivši manje važna natjecanja, kojih su također osvojili pregršt, Brazilci su osvojili sva tri Svjetska prvenstva održana u zadnjih deset godina, a na Olimpijskim igrama uzeli su zlato i srebro.

Londonsko finale krenulo je dominacijom Južnoamerikanaca. Izabranici Bernardinha s 25:19 su uzeli prvi set i pritom Rusi nikad nisu imali ozbiljniju šansu. U drugom setu je Brazil ponovno slavio dosta uvjerljivo, 25:20, no Rusi su pokazali nekoliko dobrih stvari i najavili buđenje. Bez obzira na to, bilo je gotovo nemoguće predvidjeti ono što se dogodilo u idućim setovima.

Rusija se držala u trećem setu, no Brazil je u drugoj polovici dionice pobjegao i imao 22:19. Brojni Brazilci na tribinama već su slavili olimpijsko zlato. Tada se susret počeo okretati, tada se Rusija počela vraćati. Prvo je izjednačila, potom je Maksim Mihajlov spasio dvije nevezane meč lopte, a Aleksander Volkov je blokom iskoristio treću set loptu Rusa, 29:27.

U četvrtom setu je Bernardinho neobjašnjivo u igru stavio Gibu od početka seta. Nekoć najboljeg igrača svijeta, koji je u Londonu ipak bio više zbog uloge lidera i kapetana, nego zbog svojih trenutnih igračkih sposobnosti. Malo je igrao tijekom cijelog turnira, skoro ništa, te je tim čudnija ovakva odluka Bernardinha. Nakon duge izjednačene borbe Rusi su pobjegli na 22:15. Bernardinho je u tim trenucima pokušavao svašta, vukao i neke čudne taktičke poteze, ali rezultat se nije previše promijenio. Rusi su izdržali agresivni finiš Brazilaca i s 25:22 potpuno se vratili u igru, izborivši peti set.

U tom odlučujućem setu Rusi su iskoristili psihološku prednost nad protivnicima i odmah poveli 2:0. Ta mala prednost se postepeno povećavala sve do maksimalnih 13:6. Da ipak bude još malo drame prije kraja pobrinuo se Dimitrij Muserskij. Naime, na drugoj meč lopti, pri rezultatu 14:8, Muserskij je blok autom donio poen Rusima, koji su već počeli slaviti. Tada ih je sudac Bela Hobor primirio i vratio na teren, jer je Muserskij prestupio pod mrežom i poklonio poen Brazilcima.

Međutim, Rusi se nisu pogubili. Izbornik Vladimir Alekno je odmah pozvao minutu odmora i na povratku na teren stigao je poen za 15:9, za jedan od najvećih preokreta u odbojkaškoj povijesti, za kraj frustracije duge dva desetljeća. Rusija je na olimpijskom vrhu, Rusija napokon ima zlato s velikog natjecanja.

Muserskij je bio apsolutno najbolji kod Rusa s 31 poenom, 17 je dodao Mihajlov, često najbolji Rus koji je u ovoj utakmici bio ključan u spašavanju brazilskih meč lopti, a veteran Sergej Tetjuhin dodao ih je 12. Kod Brazila je Wallace upisao 27 poena, 18 Murilo, 14 Sidnei. Brazilci tako drugi put zaredom završavaju s olimpijskim srebrom i to ovaj put na jako bolan način, kada je već izgledalo da imaju zlato oko vrata. Priliku za iskupljenje imat će za četiri godine, u Rio de Janeiru, kada će imati podršku domaćih navijača, ali i veliki pritisak, obzirom da će svi očekivati isključivo zlato.

ZA 3. MJESTO: ITALIJA - BUGARSKA 3:1 (25:19, 23:25, 25:22, 25:21)

Bugarima nije uspjelo izvrstan nastup na Olimpijskim igrama okruniti prvom olimpijskom medaljom od Moskve 1980. Italija je u tijesnom susretu osvojila petu medalju na posljednjih šest Olimpijskih igara. Prvi set su Talijani konstantno kontrolirali i mirno priveli kraju, a u drugom su nakon dugog zaostatka uspjeli preokrenuti na 23:22. Ipak, Bugari su s tri uzastopna poena došli do 1:1 u setovima.

U trećem setu je Bugarska imala 5:1, a potom i 14:11, ali su oba puta brzo propuštali prednost. Prvi put su Talijani preokrenuli na 7:6, a drugi put su preokretom na 18:15 riješili set, obzirom da se Bugari više nisu uspjeli vratiti. U četvrtom setu je Italija nekoliko puta imala po tri poena prednosti. Set i utakmicu riješila je u završnici, bijegom na 20:17, iz kojeg su rutinski došli do konačnih 25:21. Azzurre su do pobjede predvodili Cristian Savani s 23 poena i Michal Lasko s 18. Kod Bugarske su po 12 poena imali Vladimir Nikolov i Todor Aleksiev.

Talijanski izbornik Mauro Berruto ponosan je na uspjeh svojih igrača: "Biti treći je veliki uspjeh. Mi smo ostvarili naš maksimum. Moramo priznati da su dvije reprezentacije ispred nas, bolje od nas. Ponosan sam na ovu ekipu jer smo pokazali nama i cijeloj našoj državi da nije sramota pasti i nije bitno kako si pao, nego je bitno kako reagiraš nakon pada. Mi smo se digli nakon poraza od Brazila i uzeli brončanu medalju. Ponosan sam na ovu momčad. Ali moram čestitati i Bugarima. Obzirom na sve interne probleme koje su imali, oni su stvarno odigrali vrhunski ove Olimpijske igre."

Upravo na te probleme osvrnuo se kratko i bugarski reprezentativac Teodor Salparov: "Željeli smo ovu pobjedu. Porazili smo ih u skupini 3:0, ali ovo je bio sasvim drugačiji susret. Jako su dobro servirali. U konačnici, za nas je četvrto mjesto poput zlata. Obzirom na naše probleme, kad smo došli ovdje ljudi su govorili da je za nas nemoguće napraviti bilo kakav ozbiljniji rezultat. Ali odigrali smo stvarno dobro i svijetu se pokazali u novom svijetlu."

Autor: Matej Milanović