S pojačanjima do nove pobjede

Objavljeno: Utorak, 26 Siječanj 2016 Autor:
U prvom kolu nakon pauze i prijelaznog roka susrele su se već dobro znane ekipe, OK Sisak i OK Gorica. Ovo im je bio peti okršaj u sezoni (kup, prvenstvo i turnir), a treći na sisačkom terenu. Obje ekipe su uzele bodove u utakmici, ali samo Gorica i pobjedu te tako s 3:2 (23:25, 25:22, 25:23, 26:24, 15:9) ostvarila svoju treću pobjedu u prvenstvu.

Na terenu su stajale dvije ekipe, a dok je jedna bila oslabljena, drugoj su došla pojačanja. Sisak je ostao bez Gorana Išeka na poziciji primača/pucača te bez libera Svena Šarčevića. No zato su se Goričani značajno pojačali. Na mjestu tehničara zaigrao je Matej Martinko, dok je njegov kolega iz prijašnjeg kluba Ivan Orešković značajno poboljšao blok Gorice igrajući na poziciji srednjeg blokera. Mateej Bičvić nije zaigrao u današnjoj utakmici, ali zato je svestrani Filip Silić značajno pridonio igri Gorice igrajući dva seta na poziciji korektora. Ali pokazuje li rezultat realno stanje između te dvije ekipe? Ivan Orešković misli ovako: „Teško je to pitanje. Krajnji rezultat puno ovisi o tome kako se pojedina ekipa osjeća taj dan“ te dodaje kako ga je ekipa odlično prihvatila kao novog člana: „Atmosfera u klubu mi je odlična! Dečki su me odmah prihvatili, ali dosta njih već znam od prije. Puno mi je značilo to što mi je i brat ovdje, a s Martinkom sam već uigran pa smatram da će mi trebati jako malo vremena za prilagodbu.“

Kroz cijeli prvi set se pokazalo da su ekipe podjednake. Niti u jednom trenutku ni jedna ekipa se nije značajno odvojila, ali ipak Goričani su držali inicijativu i taj poen-dva prednosti. No, ta prednost gotovo pa je i ništa, što su Siščani i dokazali te u samo završnici seta preokrenuli rezultat s 23:22 za Goricu na 25:23 za sebe i tako osvojili prvi set s minimalnom razlikom.

Drugi set, ali u suštini ista priča. Podjednake ekipe, podjednaki rezultat. Tehnički time-out je ponovno bio na 12:11 kao i u prvome setu, ali ovoga puta na strani Siska. Na samom kraju seta, pri rezultatu 21:20 za domaćina, trener Marušić vadi iz igre kapetana Skorina i u igru stavlja Silića koji odmah blokom radi poen. Nedugo nakon toga u igru ulazi mlađi brat Orešković umjesto Nikolausa. Siščani tada jednostavno nisu imali rješenja za visok i snažan blok Gorice kojeg su sačinjavali braća Orešković i Silić što je rezultiralo izjednačavanjem rezultata u setovima.

Treći set je već bio drugačiji. Vođeni zanosom od prošlog seta Goričani već u startu ostvaruju prednost koja se lagano, ali sigurno povećavala tokom seta. Svoj vrhunac dosegla je pri rezultatu 20:12. No, kada se čini da je gotovo, obično bude suprotno, što se upravo i dogodilo. Na servis za Sisak je došao Ervin Sofilić i svojim neugodnim flot servisom izdominirao prijem Gorice te preokrenuo tok seta i doveo svoju ekipu u vodstvo. Kada su napokon prekinuli seriju od 8 uzastopnih servisa, Goričani kao da nisu psihički bili u stanju završiti set čemu su možda pridonijele i neke sučeve odluke. „Ne bih trošio puno riječi na suce. Bilo je malo navlačenja za domaćine, ali svega par poena pa ne bih rekao da je to značajno utjecalo na igru. Uostalom „normalno“ je da suci sumnjive lopte dosude domaćinu“ rekao je Orešković. Siščani su to pomno iskoristili te ponovno s minimalnom razlikom osvojili set.

Smušeni od prethodnog seta, Goričani ne ulaze u novi set svom snagom, a takvu priliku protivnik poput Siska neće propustiti. U startu se odvajaju, a nije ih omelo ni privremeno izbivanje kapetana Tepavca koji je zbog krivog doskoka trebao na kratko vrijeme otići na klupu na odmor. Pri rezultatu 19:14 za Sisak, gosti su se malo trgnuli i krenuli igrat. No, stečena razlika bila je dovoljna Siščanima da dođu na set-meč loptu (24:23). Ali tada trener Marušić vadi asa iz rukava, Ivana Šulca, koji sjajnim servisima i odličnoj igri u obrani preokreće stvar i kao pravi predsjednik odvodi svoje podanike u peti set.

U petome setu Goričani su sabrali glave i odlučili da će ovo bit set bez preokreta. Niti u jednom trenutku nisu dali Siščanima da im se približe te s uvjerljivih 15:9 osvajaju set te tako i novih 2 boda. „Prva utakmica pa odmah pobjeda, jednostavno moraš biti zadovoljan s tim. Pobjeda je doduše bila gusta, ali smatram da još nismo uigrani jer ima nekih novih lica i da sve to može biti puno bolje“ prokomentirao je Orešković. Tako je OK Gorica ponovno zasjela na 5. mjesto 1.A Nacionalne odbojkaške lige. Sljedeću utakmicu Goričani igraju na domaćem terenu protiv OKM Centrometala, a za kraj ove nekoliko riječi kapetana Skorina: „Svaka utakmica za sportaša puno znači. Iako se ovi bodovi ne prenose, puno nam znače za samopouzdanje jer sad znamo da možemo pobijediti i ekipu iz buduće gornje skupine. Imamo nekoliko novih lica i ove utakmice su nam vrlo bitne za uigravanje i podizanje momčadskog duha. Sad nas već ima puno i nadam se da će se stvorit jedna pozitivna konkurencija među igračima te da će svatko na taj način dati maksimum od sebe. Ima još puno do kraja sezone nadam se da ćemo uživat u utakmicama i skupit još pobjeda.“

OK GORICA: M. Nikolaus, I. Šulc, D. Cota, M. Martinko, F. Silić, I. Orešković, J. Skorin (C), S. Kekić, M. Bičvić, B. Janjanin, D. Burčul (L), M. Orešković,  trener:  Jurica Marušić

OK SISAK: M. Vlašić, L. Alić, S. Pavičić (L), J. Vakufac, M. Tepavac (C), K. Komosar, A. Duraković, A. Išek, E. Sofilić, B. Bakonji,  trener: Dario Batnožić