U finalu Kupa CEV Rzeszow i Dinamo Moskva

Objavljeno: Utorak, 20 Ožujak 2012 Autor:

U uzvratnim susretima Kupa CEV za odbojkaše Asseco Resovia Rzeszow ponovno je svladala ljubljanski ACH Volley, a Dinamo Moskva je zlatnim setom izbacila Monzu.

Tijekom vikenda odigrani su uzvratni susreti polufinala Kupa CEV za odbojkaše. Ljubljanski ACH Volley teško je poražen od poljskog Asseco Resovia Rzeszowa u prvom susretu te je u uzvratu na domaćem terenu trebao pobjedu, a potom i slavlje u dodatnom zlatnom setu.

Međutim, Poljaci su dominantno osvojili prvi set s 25:18, a u drugom su uzeli prednost polovicom dionice i potom je povećavali do konačnih 25:19. To je značilo da ACH mora osvojiti četiri uzastopna seta kako bi prošao.

U trećem su setu Slovenci dobro krenuli i došli čak do +5, 14:9. No, nakon toga su domaći ušli u crnu rupu iz koje se više nisu izvukli. Naime, Rzeszow je zaredao osam poena i poveo 17:14. Do kraja seta gosti više nisu ispustili prednost i s 25:22 završili su susret u tri seta i pobjedom u oba susreta osigurali nastup u finalu natjecanja.

Kratkim pogledom na statistike može se vidjeti da su veliku važnost u utakmici imali udarni napadači dviju momčadi. Ako pogledamo trojicu napadača koji su napali najviše lopti u dvije momčadi poljski je trojac definitivno nadigrao svoje suparnike. Napali su 65 od ukupnih 77 lopti Rzeszowa i to s 52% uspješnosti. Posebno je dobar bio György Grozer, koji je napao čak 32 lopte s 53% uspjeha.

ACH-ov trojac je, pak, napao 64 od 80 lopti slovenske momčadi sa svega 39% uspješnosti. Posebno se, u negativnom smislu, istaknuo Uroš Kovačević, koji je napao 24 lopti sa slabih 33% efikasnosti. Na koncu je poljski trojac skupio 38 poena, protiv slovenskih 29. Poljaci su protivnike nadigrali i s igračima koji su imali manje lopti, među kojima se posebno istaknuo Piotr Nowakowski s pet uspješnih napada u osam pokušaja, a bili su bolji i u prijemu servisa, na kojem su potpuno nadigrali protivnike.

Rzeszow će u finalu igrati protiv Dinamo Moskve. Rusi su izgubili u pet setova u prvom susretu, a uzvrat na domaćem terenu loše su otvorili izgubivši prvi set 25:22. U drugoj dionici je nakon početnog zaostatka Monza preokrenula rezultat i povela 17:14. Tada je Dinamo upisao četiri uzastopna poena i dominantno je završio set s 25:19. Treći i četvrti set nisu ponudili puno uzbuđenja, obzirom da su Rusi vodili većinu vremena i mirno zaključili dvoboj s 3:1. To je značilo da o prolazu odlučuje zlatni set.

Monza je povela 3:1, ali je odmah ispustila prednost nakon tri uzastopna poena Rusa za 4:3. Polovicom seta Rusi su prelomili set bijegom na 11:8. Prvu meč loptu Dinama su Talijani spasili, no drugu je Miloš Nikić poslao vani i Rusi su s 15:13 uzeli zlatni set i osigurali nastup u finalu.

Kod Rusa su posebno inspirirani bili Nikolaj Pavlov i Peter Veres s 25 poena. Pavlov je u tih 25 poena ugradio i pet aseva, a Veres je u napadu imao čak 23 poena iz 40 pokušaja za odličnih 58% efikasnosti. Kod Monze je dobro odigrao Facundo Conte s 21 poenom, ali su razočarali Mauro Gavotto i Miloš Nikić, koji su zajedno imali 51 pokušaj u napadu, iz kojih su napravili svega 17 poena.

Dinamo Moskva je jedini europski kup osvojila 1985. Tada se još zvao Kup Kupova, a danas je to upravo Kup CEV. S druge strane, Rzeszow lovi svoj prvi europski trofej. Prva utakmica finala na rasporedu je 28. ožujka u Poljskoj, a druga će biti igrana 1. travnja u Rusiji.

Izvor: Sportnet