Uspavanka u Splitu pripala Vibrobetonu

Objavljeno: Srijeda, 30 Listopad 2013 Autor:
Vinkovačke odbojkašice upisale su drugu prvenstvenu pobjedu porazivši bezidejnu i nemoćnu ekipu Splita 1700. Pobjedom u Splitu odbojkašice Vibrobetona zauzele su četvrto mjesto prve skupine 1.A HOL, dok su domaće odbojkašice još uvijek bez pobjede sa samo jednim osvojenim bodom u četiri odigrana susreta. Split 1700 – ŽOK Vibrobeton 1:3 (20:25,25:27,25:23,18:25).

Premda su izostanci bili glavna briga trenera splitskih odbojkašica, njihova igra trebala je svejedno biti na puno višem nivou od one koja je prikazana. Na poziciji primača – pucača nedostajale su Daniela Dimlić i Stela Vukasović čiji se izostanak uvelike osjetio u napadima domaćina. Upravo je mlada Vukasović u većini slučajeva donosila najveći broj poena za splitsku ekipu. Bugarska prinova Irena Mishonova još uvijek nema potrebnu dozvolu kako bi upisala svoj prvi nastup. Njezina također bugarska suigračica, ujedno i partnerica kada je riječ o odbojci na pijesku, Asya Dinova nema takvih problema te je standardni prvotimac na strani splićanki već od prvoga kola. Ipak, bugarka za vrijeme provedeno u Splitu nije pokazala previše, barem ne onoliko koliko se očekivalo od inozemne odbojkašice koja za razliku od ostatka ekipe ima povećeg iskustva. Nagađalo se kako bi Tamara Sušić trebala ponovno navući dres splitske ekipe, no  iz nepoznatih razloga njezino lice Gripe ipak neće vidjeti, barem za sada. U ulozi povratnice osvanula je Josipa Pivac koja je ovu utakmicu odigrala ozlijeđena, no trebalo je pokrpati rupe u sastavu domaćina. Daleko zvučnije ime u cijeloj priči svakako je Marijana Ribičić. Veteranka u ovome sportu u svojoj dosadašnjoj karijeri pobrinula se da je ne treba posebno predstavljati, a uprava je odlučila osnažiti mentalitet ekipe tako da je nekadašnja reprezentativka postala članicom splitske ekipe.

Ono što domaće odbojkašice nisu znale i jednostavno nisu mogle, iskoristile su gostujuće pa su tako u četiri seta porazile splićanke čija igra zaista počinje zabrinjavati. Gošće su u Split došle sa deset odbojkašica što od ove sezone po novom pravilniku HOU-e predstavlja minimalan broj igračica potrebnih za odigravanje susreta.

Prvi set potpuno zasluženo pripao je vinkovačkim odbojkašicama. Od samoga početka gošće su preuzele inicijativu te u nijednom trenutku nisu dovele u pitanje osvajanje prve dionice susreta.

Dobrim prijemom uspjele su organizirati napade koje su uglavnom prevodile mlada i perspektivna Dinka Kulić te ljevoruka Josipa Goričkić. Zaslužna za većinu prijema i mirnoću u obrani bila je Matea Rajković, prošlogodišnja članica ženske reprezentacije. U redovima Splita 1700 kao libero započela je Nikolina Klarić koja je sasvim solidno odradila svoju zadaću, no na polovici prvoga seta zamjenjuje je Marijana Ribičić. Vibrobeton odlazi na prvi tehnički time out sa četiri poena prednosti, 4:8. Stečenu prednost održavale su gošće i do drugog tehničkog time outa samo s razlikom što su prednost uvećale za još dva poena, bilo je 10:16. Šest poena prednosti pokazalo se dobrom podlogom za osvajanje seta što su gostujuće odbojkašice riješile u svoju korist rezultatom 20:25.

U drugome setu gledamo donekle neizvjesnu završnicu. Sve je započelo prednošću domaćih odbojkašica od 8:5 pri prvom tehničkom odmoru, a na drugi se odlazi također sa prednošću od tri poena u korist domaćina, 16:13. Imale su splićanke i 20:16, no svoju su šansu prokockale. Poeni se izmjenjuju nakon bezidejnih napada splićanki, a gošćama kao da takva igra ne odgovara te rade nekoliko neforsiranih pogrešaka, ali razmjerno manje u odnosu na domaće cure.  Vinkovčanke sustižu četiri poena zaostatka te dolaze u egal, rezultat je 22:22.

Imao je tako domaćin i set loptu na 24:23, no nastavila se borba poen za poenom, ali bolje su se ipak snašle gošće koje su se pribrale te osvojile i drugi set u svoju korist rezultatom 25:27. Kada u jednom odigranom poenu od ukupno deset napada s jedne strane uočimo ukupno devet prebačenih odnosno skuhanih lopti, jasno je da se radi o lošoj odbojci. U redovima Splita 1700 jednostavno nije postojala igračica koja može donijeti poen što nije problem koji splitsku ekipu zabrinjava od jučer.

Zanimljiva je i činjenica kako je Split 1700 u dosadašnja tri prvenstvena ogleda svaki susret mijenjao tehničarke, pa je to bio slučaj i kod ove utakmice. Milena Aljinović napušta igru sredinom trećega seta, na njezino mjesto ulazi Ana Glavinović. Ipak, svejedno je kako će se tehničarka zvati ukoliko ne postoji igračica koja će staviti točku na i k. Treći set bio je samo repriza drugoga u kojem su uspješnije ipak bile domaće odbojkašice koje su na njihovo opće zadovoljstvo upisale jedan set u svoju korist. Konačno su pokazale nešto bolju igru što zaista i nije bilo teško s obzirom na prikazano do tada, a u igru je ušla i Katarina Glavinić. Lidija Mamić tako je ulogu srednjeg blokera prepustila svojoj suigračici koja u dosadašnja četiri susreta nije provela previše vremena na terenu.  Vibrobeton je imao plus tri kod drugog tehničkog odmora, 13:16, ali splićanke su ipak u uzbudljivoj završnici došle do osvajanja svoga prvog, u idućem setu pokazalo se i jedinog seta na utakmici, bilo je 25:23.

Ono što su trebale uraditi u trećem, uradile su u četvrtom setu. Gošće su preuzele konce igre od početka seta jednako kao u prvome setu te nisu dozvolile da ih uspavani domaćin iznenadi u samoj završnici. Sredinu mreže su i jedna i druga strana slabo koristile. Samo poneku loptu dobile bi domaće srednjakinje koje ipak nisu donijele svojoj ekipi previše radosti. Pokušao je domaći trener Mijo Vuković izmjenama donijeti poboljšanje i preokret svojoj ekipi, no od svega na koncu nije bilo ništa. Slavio je Vibrobeton u četvrtoj i posljednjoj dionici rezultatom 18:25.

Split 1700 četvrtim porazom sve više potvrđuje kako će u narednoj sezoni imati ozbiljnih problema ukoliko se nešto ne promijeni što prije. Splićankama vrijeme ne radi u korist, a u idućem kolu putuju na teško gostovanje u Zagreb, suparnice su im odbojkašice zagrebačke Mladosti koje je upravo Vibrobeton preskočio pobjedom u Splitu, budući da je Poreč bio bolji od zagrepčanki. Vinkovčanke će se u petom kolu susresti sa još jednom dalmatinskom ekipom, onom Mladosti Marine Kaštela koja se nalazi jedno mjesto poviše njih s jednakim omjerom bodova, ali boljim set količnikom. Splićanke će tako susret u Zagrebu odigrati u subotu, dok će odbojkašice Vibrobetona dan poslije odmjeriti snage sa mladom i ambicioznom ekipom Mladosti Marine Kaštela.

Split 1700 – ŽOK Vibrobeton 1:3 (20:25,25:27,25:23,18:25)

Split 1700: Klarić (L), Zovko, Dinova, Aljinović, Glavinović, Mamić, Maretić, Pivac, Ribičić, Glavinić, Kamenjarin, Prkačin (C)

Trener: Mijo Vuković

ŽOK Vibrobeton: Stojanović, Barunčić, Perić, Pajvančić (L), Tomić (C), Žurić, Kulić, Pelin, Goričić, Rajković

Trener: Krešimir Tomić