Zenit za naslov s Belchatowom, pao Trento

Objavljeno: Nedjelja, 18 Ožujak 2012 Autor:
Po treći put u pet godina Lodz ugošćuje četiri najbolje odbojkaške momčadi u Europi. U polufinalnim okršajima domaći Belchatow igrao je protiv iznenađenja ovogodišnje Lige prvaka, Arkas Izmira, a Trento je igrao protiv Zenit Kazana. Upravo je taj drugi susret na papiru bio najzanimljiviji. Trento je u Poljsku došao kao osvajač posljednja tri izdanja Lige Prvaka i lovio je izjednačenje rekorda kojeg je CSKA Moskva postavila 80-ih godina prošlog stoljeća, četiri uzastopna naslova prvaka Europe. Zenit Kazan je, pak, posljednji sastav koji je bio prvak prije Trenta, a prošle godine je i izgubio finale od Talijana.

Trento je susret otvorio s ranom prednošću od tri poena, 6:3, no Rusi su to stigli već nakon prvog tehničkog odmora. Potom je Zenit preuzeo inicijativu i držao dva poena prednosti sve do same završnice, u kojoj je branitelj naslova reagirao i odveo set na razliku. Nakon nekoliko set lopti s obje strane šansu je iskoristio Trento i poveo s 33:31.

Kada je, uz to, talijanska momčad povela 14:10 u drugoj dionici činilo se da će utakmica otići kao i mnoge u protekle tri godine i da će nakon početne muke Trento mirno doći do pobjede. Međutim, Rusi se nisu predali, izjednačili su i s četiri uzastopna poena u završnici dobili set 25:20.

Treći set ponovno je odlučen u samom finišu. Zenit je na 23:23 zaredao dva poena i poveo 2:1 u setovima. Četvrta dionica bila je kraj ere Trenta. Talijani su se držali do polovice seta, nakon čega su potpuno pukli i došli čak u zaostatak od osam poena, 21:13. Zenit je rutinski priveo susret kraju i s 25:17 riješio utakmicu u četiri seta i nakon tri godine prekinuo dominaciju Trenta u Europi.

Kod Trenta je Matej Kazijski upisao 19 poena. Razočarao je Osmany Juantorena, Kubanac koji će iduće sezone napustiti Trento i za kojeg se govori da će otići upravo u Zenit. Utakmicu je okončao s 55 posto uspješnosti u napadu i 17 poena, no niti jednim asom, što je njegovo najjače oružje. Asevi su bili veliki problem cijele momčadi Trenta, koja nije upisala niti jednog u cijelom susretu, dok su ih Rusi imali 11. Kod Zenita su najbolji bili Jevgenij Sivoželez s 22 poena i Maksim Mihajlov s 26 poena, od čega šest aseva i tri bloka.

U finalu će Zenit igrati protiv Belchatowa. Poljaci su bili favoriti s Arkas Izmirom, no Turci su ipak dobro namučili protivnike. U prvom setu je Belchatow vodio gotovo cijelo vrijeme, ali je na kraju slavio s minimalnih 25:23. U drugom setu Poljaci su ponovno imali malu prednost kroz čitavu dionicu, da bi zatim Izmir čak i poveo 21:20. Ipak, domaći su se na vrijeme sabrali i s pet uzastopnih poena poveli 2:0 u setovima.

U treći set Izmir je krenuo odlično i poveo 7:1. Turci su vodili i 15:11, no kako je odmicao set tako su se Poljaci sve više približavali i na koncu odveli set na razliku. Izmir je propustio tri set lopte, a Belchatow je iskoristio svoju prvu i s 28:26 zaključio dvoboj u tri seta. Najbolji je kod domaćih bio Bartosz Kurek s 19 poena i 64% u napadu, a jedini kod Turaka koji je prešao prag od deset poena bio je Liberman Agamez Urango sa 17 poena.

Poljska tako prvi put nakon 1978. imati momčad u finalu Lige Prvaka. Tada je Plomien Milowice uzeo titulu i postao prva i zasad jedina poljska momčad kojoj je to uspjelo. S druge strane, ukoliko Zenit dobije Rusija će preuzeti vrh na ljestvici najtrofejnijih zemalja, na kojoj je trenutačno izjednačena s Italijom s 18 naslova. Finale između Belchatowa i Zenit Kazana na rasporedu je u nedjelju u 17:30.

Liga prvaka, Final Four, Lodz, Polufinale: Skra Belchatow - Arkas Izmir 3:0 (25:23, 25:21, 28:26)

Zenit Kazan - Trentino 3:1 (31:33, 25:20, 25:23, 25:17)

Izvor: Sportnet