Hrvatska ispala s Europskog prvenstva

Objavljeno: Utorak, 26 Rujan 2017 21:21 Autor:
Hrvatska ispala s Europskog prvenstva Foto: cev.lu

Nizozemska je protiv Hrvatske u repesažu za plasman u četvrtfinale u Bakuu slavila s 3:0(25:18, 25:8 i 25:21). Hrvatska je ispunila zacrtan cilj prošla je skupinu i osigurala nastup na idućem Europskom prvenstvu, koje će za dvije godine biti održano u Turskoj, Poljskoj, Mađarskoj i Češkoj.

Pokazale su se Nizozemke kao pretvrd orah za hrvatske odbojkašice. 69 minuta trebalo im je da osiguraju svoje mjesto u četvrtfinalu, u kojem će igrati protiv Italije. Puno bolje su Nizozemke otvorile utakmicu, povele u prvom setu sa 7:3, da bi se Hrvatska predvođena Fabris ubrzo vratila i poravnala na 7:7. Ubrzo se Nizozemke ponovno odvajaju i sa 16:13 odlaze na drugi tehnički time-out. Nakon toga uobičajenom dvostrukom izmjenom, korektorice i dizačice, njihova prednost još malo raste. Upitnika oko toga tko će dobiti prvi set nije više bilo kod 19:14, mirno su taj prvi set Nizozemke privele kraju i dobile ga s 25:18.

Na način kako je odigrala drugi dio prvog seta Nizozemska je krenula i u drugi. Brzo se odvojila, a ta prednost konstantno je rasla. Početkom tog drugog seta Dumančić je zamijenila Miloš Prokopić koja očito radi koljena ipak nije mogla pomoći suigračicama. Pokušao je Lovrinov još nekim izmjenama, ali bez učinka. Nizozemska je drugi set dobila za svega 20 minuta rezultatom 25:8. U njemu je Hrvatska redala greške, imala tek 10% pozitivnog prijema i 11% realizacije napada. To su podaci koji su pokazatelji zašto su naše odbojkašice u drugom setu osvojile tek osam poena.

Treći set Hrvatska je otvorila sjajno, povela sa 6:1 i na prvi tehnički time-out otišla s 8:4. Malo po malo Nizozemke su se vraćale, do izjednačenja dolaze pri 13:13, ali Hrvatska se ne da i na drugi tehnički time-out odlazimo sa 16:14. Potom se do 20:19 Hrvatske igra poen za poen, Nizozemska tada radi seriju od tri poena i dolazi do 22:20. Nakon velikog nesporazuma naših igračica prilikom prijema servisa Nizozemke vode 23:20. Nakon toga dvojbe oko pobjednika trećeg seta, ako ih je uopće bilo su nestale, Nizozemska je dobila treći set s 25:21, a time i utakmicu.

Posve zasluženo slavile su Nizozemke, bile su bolje u svim elementima odbojke. Od početka utakmice pritisnule su Hrvatsku servisom, a njihov prijem za razliku od našeg bio je stabilan. Niti jednom Hrvatska nije izravno poentirala servisom, tek je tri poena osvojila blokom, Nizozemska osam. Napadački najbolje u porazu s po devet osvojenih poena bile su Barun Šušnjar i Fabris. Kod Nizozemske nezadrživa je bila Buijs, osvojila je 16 poena sa sjajnom realizacijom napada od 74%.

- Bilo je očigledno da je Nizozemska jača od nas, posve su zasluženo pobijedili. Nemam puno toga za reći o ovoj utakmici. Nizozemska je odigrala sjajnu utakmicu i veselim se vidjeti njihovu utakmicu protiv Italije u četvrtfinalu. Zadovoljan sam izvedbom moje ekipe na ovom turniru, pogotovo što sam bio s njima samo dva tjedna. Odigrali smo dobar turnir, možda smo propustili neke prilike koje smo imali u susretima u skupini u Tbilisiju, ali ukupno mogu biti zadovoljan- zaključio je nakon ispadanja s Europskog prvenstva hrvatski izbornik, Igor Lovrinov.

Ovom utakmicom završava reprezentativna sezona za Hrvatsku, iduće godine naše odbojkašice od službenih natjecanja igrat će tek na Mediteranskim igrama. Svjetsko prvenstvo nismo izborili, Grand Prix je redizajniran, te nas neće biti u njemu. Jedino natjecanje gdje bi mogli vidjeti naše odbojkašice je Europska liga.

Nastup na idućem Europskom prvenstvu koje će se 2019. godine održati u Turskoj, Poljskoj, Mađarskoj i Češkoj i gdje će igrati 24 reprezentacije je osiguran rezultatom na ovom Europskom prvenstvu. Trebali smo biti među prvih 11 reprezentacija u Azerbejdžanu, za sada ćemo najgore biti baš na 11. mjestu. U slučaju da sutra izgube i Njemačka i Turska, Hrvatska će završiti kao deveta u Europi.