Odbojka na pijesku

Brink i Reckermann zlatni na OI 2012.

Autor: Petak, 10 Kolovoz 2012
Nijemci porazili svjetske prvake iz Brazila. Nijemci porazili svjetske prvake iz Brazila. Foto: www.london2012.com
Julius brink i njegov partner Jonas Reckermann ušli su u povijest  OI, barem kad je riječ o odbojci na pijesku. Postali su prvi europski par koji se ikad okrunio titulom pobjednika na ovakvom natjecanju, porazivši svjetske prve iz Brazila.

Prvi set je pripao Nijemcima (23-21), dok su u drugom slavili Brazilci Alison Cerutti i Emanuel Rego (21-16). U trećem odlučujućem setu trebalo je čak pet meč lopti (16-14) kako bi konačno došli do "zlatnog para". No, do pobjede nisu došli lako. Osim jakog igračkog kadra na drugom terenu, Brink i Reckermann su se borili i protiv njihovog iskustva. Naime, 39-godišnji Rego još uvijek je u odličnoj formi, a iza sebe ima brojne utakmice i svjetske turnire, kao i zlato iz Atene 2004. te brončanu medalju iz Beijinga 2008. Ovo su bile njegove pete Olimpijske igre!

Na kraju susreta, Reckermann je izjavio:

- Ovo je bilo nevjerojatno! Brazilci su već godinama najbolji par, a Emanuel je živa legenda. No, znali smo da imamo šanse.

Rego je bio oduševljen publikom i odličnom igrom:

- Kakvo finale! Bilo je napeto, ali i fantastično igrati pred 15 000 ljudi. Odlična borba u kojoj su Nijemci odigrali stvarno dobro. Mislim da bi zlato bilo naše da smo dobili prvi set.

Martin Plavins i Janis Smedins uzeli su broncu, što je i prva medalja uopće za Latviju na OI 2012. Bila je to iznenađujuća pobjeda nad parom Nummerdor-Schuil iz Nizozemske (2:1).

- Naš je san bio osvojiti medalju na Olimpijskim igrama. Sada kad smo to konačno napravili, još smo u šoku i nevjerici. Nitko nije vjerovao da bi se tako što moglo dogoditi, - izjavio je Plavins nakon pobjede.